Mamy lato, czas, w którym zrzucamy z nas ciężkie ubrania, ale też obuwie. Często okazuje się, że na stopach odnajdujemy niepokojące zmiany: nadmiernie zrogowaciały i popękany naskórek, odciski czy modzele.
Czytamy artykuły, szukamy pomocy w sklepach z kosmetykami, kupujemy tarki, pumeksy, a poprawy nie widać.
Na początek jednak dobrze zbadać przyczynę problemu oraz oddać swoje stopy w ręce specjalisty, który dobierze odpowiednią terapię i uwolni nas z kołowrotka ciągle powtarzających się problemów.
Przyczyn problemów ze stopami jest wiele, poczynając od diety, poprzez źle dobrane obuwie, a kończąc na poważnych schorzeniach układu krwionośnego. Szczególnie latem, kiedy zakładamy lekkie obuwie, skóra naszych stóp jest bardziej narażona na uszkodzenia.
Jak zadbać o nasze stopy?
Warto pamiętać, że wszelkie dolegliwości związane ze stopami mają także ogromny wpływ na cały nasz układ kostny w tym: kręgosłupa, bioder. Odczuwana bolesność przy chodzeniu spowodowana zmianami na stopie powoduje zakrzywienie naszego chodu, a co za tym idzie deformacje kostne odcinków kręgosłupa
Nadmiernie zrogowaciały naskórek – inaczej hyperkeratozy – objawia się silnym i problematycznym pogrubieniem warstwy rogowej naskórka. Może to być spowodowane nieodpowiednio dobranym obuwiem, które powoduje powtarzający się ucisk danego miejsca.
Odcisk czy modzel?
Obie zmiany możemy zaliczyć do hiperkeratoz.
Modzele powstają w wyniku ciągłego nadmiernego ucisku stopy. W przeciwieństwie do odcisków, nie posiadają korzenia. W gabinecie kosmetologicznym specjalista usuwa je za pomocą skalpela medycznego i frezarki.
Odcisk jest zmianą silnie unerwioną z centralnie umiejscowionym korzeniem, tzw. trzpień odcisku, dający odczucia bólowe. Specjalista usuwa je za pomocą dłutka podologicznego i odpowiednio dobranych frezów. W leczeniu często sprawdzają się także odpowiednio dobrana wkładka ortopedyczna.
Uwaga! Zmianę tę możemy także pomylić z brodawką, która charakteryzuje się posiadaniem czarnych punktów i szorstkiej powierzchni, próba usunięcia jej spowoduje rozprzestrzenianie się wirusa i poszerzenia zakażenia.
Odpowiednie rozróżnienie podejmuje specjalista kosmetolog/podolog. Działanie na własną rękę z zastosowaniem pumeksu czy metalowej tarki możne znacząco pogłębić problem.
Pękający problem
Popękane i szorstkie stopy to bardzo częsty problem, z jakim wielu się zmaga. Jedną z przyczyn jest nieprawidłowo działający układ krążenia. W toku tego zaburzenia następuje niedostateczne odżywienie poszczególnych warstw skóry i dochodzi do rozpadlin. Suchy, obumarły naskórek pojawia się w okolicy stóp, które są najbardziej obciążone.
Istnieją także inne przyczyny tego stanu rzeczy, np.: zaburzenia hormonalne, nadwaga, źle dobrane obuwie, brak witamin w organizmie (głównie witaminy A), nieodpowiednia pielęgnacja. Warto wiedzieć, że tego typu zmiany powstają także na skutek wrodzonych wad stóp i zniekształceń spowodowanych rozwojem.
Zmniejszone wydzielanie potu prowadzi do postaci suchej i w konsekwencji do zmniejszonej ochrony płaszcza skóry, gdzie dochodzi do pęknięcia.
Przy nadmiernej potliwości mamy problem z maceracją naskórka i postać wyróżnia się tzw. wilgotnym pęknięciem.
Domowa apteczka
Najważniejsza jest systematyczność w pielęgnacji za pomocą specjalistycznych kremów i właściwa wiedza na temat konkretnego problemu. Powszechnie używany pumeks czy żyletka może tylko pogorszyć stan skóry, doprowadzając nawet do infekcji i uszkodzeń.
Podstawą jest dobrze dobrana pielęgnacja domowa, w tym stosowanie odpowiednich specjalistycznych kremów ukierunkowanych na konkretny problem: z zawartością mocznika , kwasu salicylowego, pantenolu czy gliceryny. Wszystko zależy również od stężenia poszczególnych składników.
Odpowiednio dobrane leczenie zaleci specjalista podolog, który dobierze kremy, zdiagnozuje konkretny problem i podejmie właściwe leczenie.
Prawidłowa pielęgnacja
Każdorazowe umycie stóp powinno zostać zakończone starannym i dokładnym osuszeniem ich nawet w okolicy przestrzeni międzypalcowej, stosowanie odpowiednich preparatów nawilżających, regenerujących, unikanie zbyt cieplej kąpieli stóp (optymalna temperatura to 35-36 °C). Dobór odpowiedniego obuwia wygodnego i przewiewnego oraz noszenie skarpetek wykonanych z naturalnych materiałów.
W domowej pielęgnacji nie zapominajmy o prawidłowo obciętych paznokciach równolegle do łożyska paznokci. Zbyt krótkie mogą prowadzić do powstania problemu wrastających paznokci. Najważniejsza rada latem, kiedy korzystamy z publicznych kąpielisk, pamiętajmy o noszeniu klapek.