Brexit w branży kosmetycznek_CodziennikKosmetyczny.pl
Brexit w branży kosmetycznej – czy jesteśmy gotowi? [VIDEO]
16 września 2019
Odpowiednia pielegnacja to podstawa_CodziennikKosmetyczny.pl
Jak wspomóc skórę dłoni?
24 września 2019

Surowce wybielające skórę

surowce wybielające_CodziennikKosmetyczny.pl
Plamy pigmentacyjne i przebarwienia na skórze są jednym z najczęściej pojawiających się defektów na skórze, z którymi walczymy. Dlatego najbardziej pożądanymi produktami kosmetycznymi są kosmetyki wybielające. Blada cera o jednolitym kolorycie jest uważana za najpiękniejszą. Na rynku kosmetycznym znajdziemy dużą ofertę substancji o działaniu wybielającym skórę oraz depigmentacyjnym.
Ostryż długi (Curcuma longa L.) – znany bardziej jako kurkuma lub szafran indyjski. Jest rośliną o bogatych właściwościach zdrowotnych i kosmetycznych, które znajdują zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i kosmetycznym. Najważniejszą substancją aktywną ostryżu długiego jest kurkumina. Działa ona przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie, przeciwdrobnoustrojowo, a także antyoksydacyjnie.

Cenione właściwości kurkumy w kosmetyce to rozjaśnianie skóry i wyrównanie jej kolorytu. Łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się ran. Kosmetyki z kurkumą dobroczynnie wpłyną na skórę osób borykających się z trądzikiem czy łuszczycą, bowiem dzięki jej właściwościom przeciwzapalnym zmniejszają stany zapalne, a także uspokajają zaczerwienienia. Kurkuma również pomaga w redukcji cellulitu.

Arbutyna – jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy glikozydów fenolowych. Jest surowcem kosmetycznym otrzymywanym z mącznicy lekarskiej borówki brusznicy oraz z liści gruszy pospolitej.

Działanie arbutyny polega na hamowaniu enzymu tyrozynazy melanosomów. Dzięki temu wykazuje działanie rozjaśniające skórę. Znajduje głównie zastosowanie w kremach wyrównujących koloryt skóry. Dodatkowe zastosowanie w formulacji witaminy C, kwasu kojowego, niacynamidu czy kwasu alfa-liponowego zwiększa działanie depigmentacyjne powstałego kremu. Ponadto, rozświetla plamki na skórze oraz przebarwienia skóry. Wskazania do stosowania preparatów z arbutyną to: przebarwienia po trądziku, posłoneczne, powstałe wskutek zaburzeń hormonalnych, fotostarzenie się skóry.

Morwa biała – jest cenioną rośliną przez wielu naukowców ze względu na liczne właściwości. Warto podkreślić jej cechy, tj. zawartość substancji obniżających poziom cukru we krwi, jak również pomaganie w odchudzaniu.

W kosmetyce najbardziej ceniony jest ekstrakt z liści morwy białej ze względu na hamowanie działania enzymu odpowiedzialnego za syntezę melaniny, a mianowicie tyrozynazy. To właśnie dzięki temu przyczynia się do wybielania skóry. Może powodować także likwidację piegów. Dodatkowo posiada właściwości uelastyczniające skórę, a także łagodzące podrażnienia. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym jest stosowana także w produkcji preparatów przeciwstarzeniowych. Widocznie wyrównuje koloryt skóry.

Autor: Anna Barańska
Źródło: Biotechnologia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]