surowce wybielające_CodziennikKosmetyczny.pl
Surowce wybielające skórę
20 września 2019
Sezam w kosmetykach_CodziennikKosmetyczny.pl
Sezam w kosmetyce
1 października 2019

Jak wspomóc skórę dłoni?

Odpowiednia pielegnacja to podstawa_CodziennikKosmetyczny.pl
Przez cały rok skóra rąk jest narażona na wiele czynników zewnętrznych, które w głównej mierze odpowiadają za jej ogólny stan. Pracując w zawodzie, który zalicza się do „mokrego środowiska”, narażamy skórę na bardzo duże obciążenie, które z czasem może prowadzić do powstania dermatoz. Dodatkowo okres jesienno-zimowy wystawia nasze dłonie na próbę przetrwania.
Zniszczona, spierzchnięta, zaczerwieniona, a niekiedy dotknięta poważniejszymi zmianami skóra rąk traci swój status wizytówki. Można temu zaradzić, dzięki kilku prostym nawykom i odpowiedniej pielęgnacji. Jak w takich warunkach wspomóc naturalną ochronę skóry?

Woda – wróg czy przyjaciel?

Woda jest niezbędna do życia, jednak nadmierne jej używanie – poprzez częste mycie rąk – znacząco osłabia funkcje ochronne skóry. Jak wykazało wiele badań naukowych, woda potrafi być istotnym czynnikiem drażniącym. W zależności od pH, twardości czy temperatury, znacząco wpływa na stan naszej skóry rąk, osłabiając jej struktury i bariery ochronne.

Czynników uszkadzających naskórek jest wiele, proces starzenia się powoduje suchość, spadek odporności na uderzenia i dłuższe gojenie się ran. Promieniowanie UV odpowiedzialne jest za powstawanie plam barwnikowych.

Struktura i budowa skóry

Skóra rąk znacznie różni się budową od reszty powierzchni ciała. Grzbiet rąk, tam skóra jest cienka i delikatna z małą ilością gruczołów potowych i łojowych, dlatego naskórek pokrywa cienka warstwa ochronna zwana płaszczem hydrolipidowym.

Wewnętrzna warstwa jest znacznie grubsza i mniej elastyczna, znajdują się na niej zakończenia nerwowe i gruczoły potowe zapewniające nawilżenie. Ze względu na swoją budowę jest najbardziej narażoną strukturą na czynniki zewnętrzne, które zaburzają jej prawidłowe funkcjonowanie. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele: charakter pracy obejmujący mokre środowisko, używanie rękawiczek tworzących nieustanną okluzję, jak i częste mycie. Nawet jeśli nie używamy agresywnych preparatów do mycia, często powtarzana czynność prowadzi do nadmiernego wysuszenia, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja.

Z pomocą instytut badawczy

Jak wykazano w badaniach przeprowadzonych przez University of Greifswald w Niemczech, regularne stosowanie kremu znacznie zmniejsza suchość skóry. Wykazano, że stosowanie preparatu zaraz po umyciu rąk zmniejsza szorstkość skóry i łagodzi podrażnienie. [1]

Tak ważne jest połączenie stosowania kremów barierowych, jak i odpowiednich preparatów myjących, które znacznie poprawią stan skóry i zapobiegną powstaniu wielu problemów. Najważniejsze jak w przypadku każdych zaleceń jest systematyczność, bo tylko wtedy osiągniemy widoczny rezultat.

Co możemy zrobić….

Zaleca się mycie rąk łagodnymi preparatami, stosowanie preparatów ochronnych, w tym kremów, zapewniając odpowiedni poziom nawilżenia i zmniejszenie ścierania naskórka, spowodowanego przez częsty kontakt z substancjami drażniącymi.

Idealny krem powinien działać ochronnie, regenerująco, szybko się wchłaniać i nie pozostawiać tłustej lepkiej warstwy. Wybierając preparat, szukajmy takich składników jak: wosk pszczeli, lipidy np. lecytyna wspomagająca regenerację, trójglicerydy stanowiące także ważny składnik kremu, skwalen, fitosterole, ceramidy. W kremach łagodzących znaczenie dla naszej skóry będą miały witaminy: PP, E, retinol, czy pantenol.

Środki ochrony skóry – kremy do zadań specjalnych

Zawodowe choroby skóry prowadzą do powstania wielu dermatoz, które bardzo utrudniają codzienne życie. Przyczyną jest praca w tzw. „mokrym środowisku”, co oznacza ciągłe moczenie rąk, stosowanie ochronnych rękawic, kontakt ze związkami chemicznymi, np. odkażanie czy detergenty. Zawody, w których najczęściej dochodzi do powstania zmian o charakterze dermatoz, to: kosmetolog, pracownik służby zdrowia, firmy gastronomiczne, fryzjerzy, firmy sprzątające.

Następuje uszkodzenie bariery naskórkowej i głębsze wnikanie niepożądanych substancji w głąb skóry, które powodują zaczerwienienie, swędzenie czy nadmierną suchość. Obecnie zmiany te dotykają coraz większą liczbę osób i zajmują czołowe miejsce na liście chorób zawodowych w wielu krajach. [2] W Polsce możemy skorzystać z ofert producentów wytwarzających preparaty ochronne. Są to specjalistyczne preparaty, które chronią przed wodą, ale także przed takimi substancjami, jak farby czy nawet rozpuszczalniki.

Kremy często w postaci żelu dzielimy na hydrofilowe chroniące przed olejami, rozpuszczalnikami oraz hydrofobowe chroniące przed wodą, detergentami.

Rady dla zabieganych

• Myj ręce delikatnym preparatem w chłodnej wodzie.
• Po każdym umyciu rąk zastosuj odpowiedni krem.
• Raz w tygodniu zrób swoim dłonią domowe SPA – kąpiel w olejach. Wystarczy lekko podgrzana oliwa z oliwek z dodatkiem witaminy A+E.
• Jeżeli Twój zawód zalicza się do tzw. „mokrego środowiska” zastosuj specjalistyczne preparaty ochronne.
• Stosuj kremy emolientowe, które tworzą ochronną okluzje, odżywiają i zapobiegają nadmiernej utracie wody z naskórka.
W gabinecie kosmetycznym czeka na nas oferta parafinowej kąpieli rąk, która silnie regeneruje i nawilża skórę.


[1] „Regular use of a hand cream can attenuate skin dryness and roughness caused by frequent hand washing”, https://www.researchgate.net/publication/7301131_Regular_use_of_a_hand_cream_can_attenuate_skin_dryness_and_roughness_caused_by_frequent_hand_washing

[2] „Środki ochrony skóry zabezpieczające przed wodą oraz wodnymi roztworami detergentów, kwasów i zasad” - mgr inż. JOANNA KURPIEWSKA, dr inż. JOLANTA LIWKOWICZ, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, [w:] Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy 2014, nr 1(79), s. 151–160.
Anna Musiałek
Anna Musiałek
Studentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Jej pasją jest kosmetologia i medycyna estetyczna Z ciekawością przygląda się współczesnej kosmetologii i nowoczesnym kosmetykom, upatrując w nich ogromny postęp i przyszłość dla wielu problematycznych zmian zachodzących w skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]