Kongres KMICE
Nareszcie KONGRES dla KOBIET na Podkarpaciu!
8 października 2019
KMICE_Kongres Kobiet_CodziennikKosmetyczny.pl
Za nami KMICE – popularny KONGRES dla KOBIET na Podkarpaciu!
15 października 2019

Jak porównać umiejętności fryzjera lub kosmetyczki? Teraz to proste

System kwalifikacji kosmetyczek i fryzjerów_CodziennikKosmetyczny.pl
Wygląd to nie wszystko. Jednak tak naprawdę przywiązujemy dużą wagę do tego, jak się prezentujemy – wpływa to na naszą pewność siebie, czasem na nasz sukces i efektywność. Powszechnie korzystamy więc z usług kosmetyczek, wizażystek i oczywiście – fryzjerów. Jak porównać umiejętności specjalistów z branży beauty? Chętnie korzystamy z usług osób z tzw. polecenia. Nikt nie wyrazi opinii szczerzej niż zadowolona (lub – o zgrozo! – niezadowolona) koleżanka. Dzięki Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji nie jest to jednak jedyny sposób na znalezienie „czarodzieja nożyczek” lub genialnej kosmetyczki.
Z badania CBOS „Aktualne problemy i wydarzenia” z 2017 roku wynika, że ponad 87 proc. osób przywiązuje wagę do własnego wyglądu, a aż 37 proc. twierdzi, że ich prezencja jest dla nich sprawą bardzo ważną. Badani podkreślali również, że nie tylko sam wygląd zewnętrzny się liczy, ale także dbałość o wizerunek. Ponad dwie piąte respondentów było zdania, że zadbana fryzura, dobry makijaż i odpowiednie ubranie w dużym stopniu mogą przyczynić się do sukcesów w życiu. Jak to osiągnąć? Potrzebny jest profesjonalny fryzjer i wizażysta. Ale jak znaleźć tego „naj”?

Nie tylko osoby z polecenia

W branży beauty słowo klucz to „rekomendacja”. Klientki obdarzają zaufaniem tych specjalistów, których polecają inne osoby. Na ścianach salonów fryzjerskich i kosmetycznych, w których pracują, często można zobaczyć także ich dyplomy i certyfikaty. Trudno jest jednak zweryfikować, co naprawdę oznacza dokument powieszony w ramce – czy danemu specjaliście można zaufać? Nic bowiem tak nie zatrważa niektórych z nas, jak wizja źle dobranej fryzury czy niewłaściwy zabieg kosmetyczny dwa dni przed ważnym wydarzeniem. Jak temu zaradzić?

– Jedną z odpowiedzi na to pytanie jest Zintegrowany System Kwalifikacji. Jest to system, który porządkuje i zbiera kwalifikacje dotyczące różnych zawodów. Teraz znajdują się w nim także kwalifikacje przeznaczone dla kosmetyczek, wizażystek-stylistek oraz dla fryzjerów i fryzjerek. Dzięki możliwości zdobycia kwalifikacji specjaliści z branży beauty stają się bardziej konkurencyjni na rynku pracy. Jest to także wskazówka dla klienta, który na tej podstawie wyraźnie widzi, czy ma do czynienia z fachowcem, któremu może zaufać – mówi Grzegorz Maryniec, rzecznik prasowy Instytutu Badań Edukacyjnych.

Co potrafi twój fryzjer? Teraz już wiesz

Jak to działa? W przypadku nieustandaryzowanych formalnie zawodów – tak jak uzyskiwanie certyfikatów językowych. Jeśli masz określone kompetencje, jesteś specjalistą w swoim fachu, możesz podejść do specjalnego egzaminu i otrzymać potwierdzenie swoich umiejętności. Nieważne, jak zdobyłeś wymagane kompetencje: podczas kursów, w pracy czy samodzielnie. Jeśli potrafisz i udowodnisz to, otrzymasz państwowy certyfikat z oznaczeniem poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK). W przypadku zawodów, które wymagają dyplomu mistrzowskiego lub czeladniczego, korzyść polega z kolei na tym, że dokumenty te będą teraz miały wyraźnie oznaczone poziomy PRK. To nowość. Każda umiejętność jest przyporządkowana do określonego „poziomu na drabinie”. Im wyższa kwalifikacja, tym wyższy numer. Analogiczne numery mają też zawody w innych krajach. Oznacza to, że nie tylko będzie można sprawdzić dokładnie, co w praktyce potrafi nasz fryzjer. Rozwój Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce wspiera Instytut Badań Edukacyjnych, a pieczę nad certyfikacją sprawują uznane i uprawnione do tego instytucje.

Chłonny rynek doceni specjalistów

Jak podało w 2017 roku Biuro Informacji Kredytowej, w Polsce w tym roku funkcjonowały 93 454 firmy świadczące usługi fryzjerskie i kosmetyczne. Wartość rynku usług kosmetycznych szacowana jest na ok. 2 mld zł rocznie, a tempo jego wzrostu sięga 7–10 proc. Oznacza to, że konkurencja wśród naszych fryzjerów jest ogromna, a perspektywy – bardzo pozytywne. Tym bardziej jest dla nich istotne, aby mogli formalnie potwierdzić swoje umiejętności i zawalczyć o nas – klientów. I o to chodzi!

------------------------------------------------------------
Więcej informacji:
https://www.kwalifikacje.edu.pl/
Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) jest interdyscyplinarną jednostką badawczą, zajmującą się analizą funkcjonowania i efektywności systemu edukacji oraz rynku pracy w Polsce. Uczestniczy w realizacji krajowych i międzynarodowych projektów badawczych i wdrożeniowych, w tym projektów systemowych, współfinansowanych przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W 2018 roku Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych przyznał Instytutowi Badań Edukacyjnych kategorię A, wysoko oceniając jego osiągnięcia naukowe, potencjał oraz praktyczne efekty działalności. W zespole IBE pracują eksperci z dziedziny pedagogiki, socjologii, psychologii, ekonomii, politologii oraz innych dyscyplin naukowych, którzy mają bogate doświadczenie w pracy dydaktycznej, administracji publicznej, organizacjach pozarządowych i sektorze prywatnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]