silikony w kosmetykach-CodziennikKosmetyczny.pl
Najnowsze regulacje prawne dotyczące silikonów – ograniczenie stosowania D4, D5 w kosmetykach spłukiwanych
9 grudnia 2019
zabiegi kosmetyczne ne zaime-Codziennik-Kosmetyczny
Najlepsze zabiegi medycyny estetycznej na zimę
17 grudnia 2019

Jonoforeza kosmetyczna jako metoda pielęgnacji i leczenia chorób skóry

Jonoferaza kosmetyczna_Codziennik Kosmetyczny
Jonoforezą nazywa się zabieg, podczas którego siłami pola elektrycznego wprowadza się substancje aktywne do głębszych warstw skóry. Wykorzystanie pola elektrycznego - elektrolecznictwo jest działem fizykoterapii. Jego założeniem jest twierdzenie, że określony bodziec wywołuje w organizmie określoną reakcję. Na czym dokładnie polega jonoforeza? Jakie są wskazania do jonoforezy? Odpowiedź poniżej.
Substancje aktywne obecne w kosmetykach mają utrudnione wnikanie w głąb skóry. Aby polepszyć ich działanie, stosuje się jonforezę, podczas której sama substancja aktywna dostarczana jest do głębszych warstw skóry.


Na czym polega zabieg jonoforezy?

Jonoforeza kosmetyczna to zabieg trwający ok. 10 minut podczas którego stosuje się prąd stały (prąd galwaniczny) oraz elektrody. Dzięki działaniu prądu jony wprowadzone do skóry gromadzą się na granicy naskórka i skóry właściwej, skąd następnie odprowadzone są z prądem krwi w głąb ustroju. Działając na tkanki prądem stałym przyczyniamy się do wytworzenia w nich dużej ilości ciepła, poprawy krążenia co samo w sobie ma odżywczy wpływ na komórki oraz działa przeciwzapalnie.

Jonoforezę można podzielić na jonoforezę labilną i stabilną, miejscową i ogólną. W kosmetyce najczęściej wykorzystuje się jonoforezę labilną - ruchomą. W trakcie tej jonoforezy użyte elektrody tzw. elektroda czynna i bierna zmieniają względem siebie swoje położenie. W praktyce kosmetycznej stosuje się jony miedzi, wapnia i cynku. Natomiast jonoforeza nieruchoma - stabilna wykorzystuje elektrodę - półmaskę. Elektrody umieszcza się na wcześniej przygotowanym podkładzie, przy czym elektroda czynna znajduje się na podkładzie zanurzonym w wodzie z dodatkiem substancji aktywnej, którą wprowadza się do skóry. Elektroda bierna zanurzona jest w samej wodzie.

Prawidłowo wykonany zabieg daje odczucie mrowienia. Do objawów niepożądanych zalicza się: zaczerwienienie skóry, opuchliznę, świąd, mocne uczucie ciepła. Objawy te świadczą o zbyt dużym natężeniu prądu lub uczuleniu na prąd galwaniczny.

Od czego zależy efektywność jonoforezy?

Przede wszystkim należy podkreślić, że do jonoforezy mogą być używane tylko elektrolity a mianowicie substancje chemiczne ulegające dysocjacji elektrolitycznej. Ilość substancji aktywnych dostarczona do organizmu zależy od rodzaju użytej substancji, ich stężenia ale także natężenia prądu, wielkości elektrod oraz od czasu trwania zabiegu. Efekt leczniczy jest sumą działania substancji leczniczej i galwanizacji. To na jaką głębokość wnikną substancje zależy od ruchliwości jonów. Duże jony są mało ruchliwe więc wnikną stosunkowo płytko tj. na głębokość od 0,06 do 0,6 mm. Mniejsze jony mogą wniknąć nawet do 5 mm w głąb skóry. Efektywność jonoforezy kosmetycznej uwarunkowana jest także ilością wykonanych zabiegów. Najczęściej zabiegi powtarzane są w seriach po 10-15 zabiegów. Mogą się one odbywać codziennie lub co drugi dzień.

Zastosowanie jonoforezy kosmetycznej

Zabieg jonoforezy kosmetycznej stosuje się w leczeniu: rozszerzonych naczynek włosowatych, trądziku różowatego i pospolitego, zwiotczeniu skóry, blizn, uczuleń, nadmiernego pocenia się, przebarwień skóry, zmarszczek, stanach zapalnych skóry oraz odmładzaniu, ujędrnianiu, nawilżaniu skóry, łojotoku i odmrożeniach. Jak każdy zabieg ma on określone wskazania i przeciwwskazania.

Do ogólnych wskazań jonoforezy zalicza się: nerwobóle, polineuropatie, zespół bólowy w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, artrozy, obwodowe porażenia, zaburzenia krążenia obwodowego, utrudniony zrost kostny. Do głównych wskazań dotyczących skóry należą: terapia blizn, terapia przebarwień, nadpotliwość dłoni i stóp, owrzodzenia. Przeciwwskazaniem do zabiegu są: ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich, wypryski, owrzodzenia, stany gorączkowe, miejscowe zaburzenia czucia, wszczepiony rozrusznik serca, endoprotezy, miażdżyca.

Jakie roztwory substancji aktywnych używane są do jonoforezy?

W zabiegach jonoforezy stosuje się związki jodu, wapnia, cynku, prokainy, lidokainy, histaminy, epinefryny itd. Rodzaj użytego jonu warunkuje jego działanie. I tak przykładowo leczenie blizn to preparaty jodu, trudno gojące się owrzodzenia czy drożdżyca paznokci wymagają zastosowania jonów cynku. Kosmetolodzy zalecają przeprowadzenie serii zabiegów wiosną i/lub wczesną jesienią z witaminą C, wapniem i rutyną. Kwas askorbinowy uelastyczni ścianki naczyń krwionośnych ale także poprawia odporność organizmu. Przy trądziku różowatym stosuje się m. in. chlorek wapnia, który uszczelnia naczynia krwionośne.

Wiosną (przed nastaniem dni słonecznych i ciepłych) i wczesną jesienią (przed nastaniem dni mroźnych) zaleca się przeprowadzenie w gabinecie serii zabiegów galwanizacji lub jontoforezy z witaminą C, wapniem i wyciągiem z ruty. Podczas jontoforezy przy trądziku różowatym, możemy wprowadzić anodą (+) chlorek wapnia w celu uszczelnienia naczyń krwionośnych. Działa on również odczulająco i przeciwzapalnie. Wskazane jest także wprowadzenie katodą (-) kwasu askorbinowego. Powoduje on uelastycznienie ścianek naczyń krwionośnych, wzmaga działanie ciał uodparniających organizm oraz wykazuje możliwości przeciwzapalnie. W przypadku zmian rumieniowych i grudek zaleca się delikatne masaże i naświetlania lampą sollux z niebieskim filtrem oraz elektrolizę lub elektrokoagulację trwale rozszerzonych naczyń.

Autor: Agnieszka Kulawik-Pióro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]