weganizm zsposób na życie-IUNO Cosmetics_CodziennikKosmetyczny.pl
Weganizm jako sposób na życie…
19 lutego 2020
Trendy w medycynie estetycznej_CodziennikKosmetyczny.pl
Trendy w medycynie estetycznej
24 lutego 2020

Promieniowania niebieskie i podczerwone – czy faktycznie są szkodliwe dla skóry?

Promieniowanie niebieskie i podczerwone dla skóry-CodziennikKosmetyczny.pl
Do skóry nieustannie dociera promieniowanie emitowane przez słońce, które wcześniej przechodzi przez filtr atmosfery. To promieniowanie niesie za sobą zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje. Negatywne to między innymi: stres oksydacyjny, przedwczesne starzenie się skóry, zmiany w strukturze DNA, powstawanie reakcji zapalnych. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest najbardziej znaczącą przyczyną powstawania widocznych oznak starzenia się skóry. Zatem, aby zapobiegać powstawaniu tych zmian, niezbędne jest stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwko promieniowaniu UV, które jak dotąd uważano, stanowiło największy problem w powstawaniu zmian strukturalnych skóry, ponieważ wiadomo, że promienie UV mają bezpośredni wpływ na zmiany w DNA.
Jednak jak się okazało, kluczowy wpływ na destrukcyjne skutki dla naszej skóry ma także promieniowanie podczerwone (IR-A), które jest w stanie uszkadzać matrycę pozakomórkową. Wzrost tej energii powoduje uaktywnianie wolnych rodników przez mitochondria, przez co zwiększa się stres oksydacyjny oraz zostaje rozpoczęta produkcja enzymu (MMP1), który powoduje degradację włókien kolagenowych, co z kolei powoduje powstawanie zmarszczeń i obniżenie elastyczności i spójności elementów strukturalnych skóry. Problem stanowi także promieniowanie niebieskie, na które w obecnych czasach nasza skóra jest nieustannie narażona, a które powoduje powstawanie szkodliwych dla skóry reaktywnych form tlenu.

Jak skóra reaguje na nadmierne promieniowanie IR-A?

W momencie, gdy skóra narażona jest na nadmierną ilość promieniowania IR-A (stres oksydacyjny), aktywowane są mechanizmy obronne, w których biorą udział różne białka. Jedno z nich powoduje ekspresję genów poszczególnych enzymów przeciwutleniających. To one działają na wolne rodniki, unieszkodliwiając je i zmniejszając uszkodzenia wywołane stresem oksydacyjnym. Jednak w przypadku nadmiaru dostarczanego promieniowania, które bezpośrednio oddziałuje na skórę, skóra potrzebuje czynników, które wspomogą ten proces. I są to np. związki przeciwutleniające obecne w roślinach. Substancje te mają też za zadanie hamowanie syntezy enzymu, który odpowiada za degradację kolagenu. Poza tym wzmacniają mechanizmy obronne skóry i zwiększają skuteczność jej ochrony przeciw wolnym rodnikom, a także powodują zredukowanie ich ilości. Wspomagają też zwalczanie uszkodzeń oksydacyjnych, które wynikają z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie, a powodują przyspieszenie widoczności starzenia się skóry.

Promieniowanie niebieskie – skąd się bierze i jak reaguje na nie skóra?

Współczesne społeczeństwo spędza masę czasu przed ekranami komputerów, smartfonów, tabletów. Patrząc na tendencję wzrostu innowacyjności wielu czynności i procesów – ludzie będą spędzali tylko więcej czasu przed ekranami, powodując narażenie skóry na działanie promieniowania niebieskiego, które emitowane jest przez wyżej opisane ekrany, a także słońce. Promieniowanie to stanowi część spektrum światła widzialnego, które posiada i emituje bardzo wysoką energię. Destrukcyjny wpływ tego promieniowania wynika z tego, że wnika ono głęboko do struktur skóry – głębiej niż promieniowanie UV. Wywołuje uszkodzenia skóry przez aktywację powstawania reaktywnych form tlenu, co w konsekwencji powoduje powstawanie widocznych oznak starzenia się skóry. Dlatego branża kosmetyczna oferuje produkty zawierające składniki, które hamują powstawanie reaktywnych form tlenu na skutek działania promieniowania niebieskiego.

Promieniowanie niebieskie i podczerwone – chronić się czy nie?

Jak widać z powyższej analizy, obydwa rodzaje promieniowania niosą negatywne skutki, biorąc pod uwagę strukturę skóry. Wywołują wiele procesów biologicznych, które z kolei wpływają na powstawanie zmarszczek oraz ogólne pogorszenie jej kondycji. Patrząc na to, iż w dzisiejszych czasach nasza skóra jest narażana na coraz wyższe dawki każdego z powyższych rodzajów promieniowania oraz biorąc pod uwagę fakt, jaki wpływ wywiera na skórę – odpowiedź jest jednoznaczna. Dlatego tak ważne jest dołączenie do pielęgnacji skóry kosmetyków bogatych w składniki roślinne o działaniu antyoksydacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]