Mydła w proszku_CodziennikKosmetyczny.pl
Mydło w proszku – innowacja w zakresie ograniczenia odpadów w branży kosmetycznej
13 marca 2020
Płyn do dezynfekcji rąk-zrób to sam-CodziennikKosmetyczny
Zrób to sam – preparaty do dezynfekcji dłoni i dotykanych powierzchni
17 marca 2020

Światło LED w kosmetologii absolutny hit

Światło LED w kosmetologii-CodziennikKosmetyczny.pl
Obecnie światło LED (Light Emiting Diod) emitowane przez diody elektroluminescencyjne znalazło szerokie zastosowanie w kosmetologii, ale także w leczeniu chorób skóry. Zabiegi z jej użyciem są nieinwazyjne w pełni bezpieczne i na chwile obecną nie wykazują skutków ubocznych.
Działanie opiera się na zabiegach przeciwstarzeniowych, łagodzących trądzik, a w dermatologii – w leczeniu zmian łuszczycowych, atopowego zapalenia skóry, tocznia rumieniowatego.

Pierwsze badania NASA

Wiele lat temu naukowcy z NASA otrzymali pozytywne wyniki badań nad światłem LED, stosując je w przypadku szybszego gojenia się ran. Jak wykazano światło LED wywołuje szereg fotobiochemicznych reakcji na poziomie komórki.

Lampy LED emitują światła o barwach: czerwonej, niebieskiej, zielonej o odpowiedniej długości fali. Oddają one promieniowanie w zakresie światła widzialnego (380-750nm), podczerwieni (od 780- 1300nm) i ultrafioletu (od 10-400nm) [1].

Niedawno światła te nie były wykorzystywane do oświetlenia, ze względu na brak emitowania światła białego. Przełom nastąpił w 1993 roku, otwierając nowe możliwości technologiczne z jego wykorzystaniem.

Same zalety, ale…

Terapia światłem LED jest nietoksyczna, bezpieczna, nietermiczna, nieinwazyjna. Ogromną zaletą jej stosowania jest możliwość rozproszenia światła i zastosowania na większej powierzchni. Emitowana wiązka jest bezpieczna i nie uszkadza tkanek, oczu, tak jak w przypadku niektórych laserów.

Podejmując pracę, należy uwzględnić przeciwwskazania w szczególności w przypadku pacjentów cierpiących na padaczkę czy światłowstręt.

Możliwości zastosowania światła LED

Terapia światłem jest wykorzystywana do leczenia dermatologicznego w przypadku: zmian trądzikowych, atopowego zapalenia skóry, rogowacenia skórnego, zmian łuszczycowych.

W kosmetologii badania potwierdzają użycie światła LED w trybie pulsacyjnym, zwiększając stymulacje produkcji kolagenu. Badania pokazują dobre rezultaty z zastosowaniem LED w przypadku przewlekłych owrzodzeń nóg: cukrzyca. Poprzez terapię zauważono także znaczące zmniejszenie zmian i zaburzeń łojowych w przypadku trądziku docierając do gruczołów łojowych.

Dobre efekty stwierdzono także w przypadku tocznia rumieniowatego – choroby autoimmunologicznej związanej z nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną. Stosując terapie światłem LED, możemy zwiększyć odporność skóry na uszkodzenia związane z ekspozycją na promieniowanie UV. Zastosowanie diody LED 660 nm przed ekspozycją na promieniowanie UV zapewnia ochronę przed rumieniem. W kosmetologii użycie zabiegu ze światłem LED powoduje znaczące opóźnienie procesów starzenia się skóry poprzez wyzwolenie stymulacji kolagenu.

Efekty terapii

Leczenie i efekty zależą od długości oraz dawki promieniowania jak i samego czasu trwania zabiegu. Im dłuższa długość fali, tym głębsze oddziaływanie na tkanki. [1] Minimalny czas zabiegowy to kilka minut, aby umożliwić aktywację reakcji biochemicznych.Diody LED mogą być stosowane razem z lekami miejscowymi w celu uzupełnienia leczenia. [3] Światło niebieskie w zakresie 405 -470 nm ma właściwości przeciwbakteryjne, dając dobre efekty przy trądziku pospolitym. Badano także działania światła czerwonego. Użycie niebieskiego i czerwonego światła dało najlepsze efekty terapeutyczne. [1]

Najnowszy przegląd dostępnej literatury i publikacji jednoznacznie potwierdza, że metoda leczenia zmian skórnych, takich jak: trądzik pospolity, półpasiec, gorsze gojenie się ran za pomocą diod LED znacząco poprawiło stan skóry. Zabiegi z użyciem światła LED potrafią zmienić biologię skóry i wyciszyć zmiany zapalne skóry, stanowiąc przyszłość dla dermatologii, ale również dla kosmetologii.

„Na podstawie solidnych zasad fotobiologii przeprowadzone dotychczas badania naukowe i kliniczne wykazały obiecujące wyniki. Przyszłość wydaje się nieograniczona w przypadku diod LED z nowatorskimi metodami, takimi jak profilaktyka, fotopreparacja i fotoregulacja do użytku domowego, choć czeka nas wiele wyzwań” [2].


Źródła:
[1] Oddziaływanie światła LED na skórę – co nowego w badaniach z ostatnich lat? Część I: W chorobach skóry. Mirella Batory, Agnieszka Dana, Anna Erkiert-Polguj, Anna M. Augustyniak, Helena Rotsztejn, Zakład Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,Przegl Dermatol 2015, 102, 558–563 DOI: 10.5114/dr.2015.55707
[2] Light-Emitting Diodes (LEDs) in Dermatology Daniel Barolet, MD*,McGill University | McGill · Division of Dermatology
[3] Light-Emitting Diodes in Dermatology: A Systematic Review of Randomized Controlled Trials JaredJagdeo, MD,MS,1,EvanAustin, BS,1,2 AndrewMamalis, MD,MS,3 ChristopherWong, BS,2 DerekHo, MD,1,2 and Daniel Siegel, MD, MS3
Anna Musiałek
Anna Musiałek
Studentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Jej pasją jest kosmetologia i medycyna estetyczna Z ciekawością przygląda się współczesnej kosmetologii i nowoczesnym kosmetykom, upatrując w nich ogromny postęp i przyszłość dla wielu problematycznych zmian zachodzących w skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]