KongresPodologiczny_CodziennikKosmetyczny.pl
Podologia XXI wieku
23 marca 2020
Makijaż kamuflujący - co to jest-CodziennikKosmetyczny.pl
Makijaż maskujący jako specjalny rodzaj kamuflażu
27 marca 2020

O zaburzeniach psychicznych i zabiegach skóry głowy – wywiad z trycholog Magdaleną Kanią

Zaburzenia skóry głowy, wypadanie włosów_CodziennikKosmetyczny.pl
Badając ludzki włos, możemy dowiedzieć się wiele o naszym stanie zdrowia. Wszystkie zaburzenia naszego organizmu odbijają się na wyglądzie naszych włosów. Dysfunkcje na tle psychicznym mogą doprowadzić dosłownie do wyrywania sobie włosów z głowy, a łysienie może być przyczyną depresji. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z trychologiem – Magdaleną Kanią, specjalistką w diagnozowaniu chorób skóry głowy i włosów, obecnie spełniającą się zawodowo w klinice Medical Hair & Esthetic, a także założycielką instytucji szkoleniowej Academy of Trichology.

Co trycholog może powiedzieć o stanie zdrowia na podstawie badania krwi?

Często powtarzam, że wypadanie włosów nie jest chorobą, lecz objawem tego, co się dzieje w organizmie. Na podstawie wyników badań można określić przyczynę wypadania włosów, ale także ocenić ogólny stan zdrowia.

Jakie parametry badania krwi świadczą o problemach ze skórą głowy?

Z podstawowych wyników badań krwi możemy się dowiedzieć, jaki jest poziom żelaza oraz ferrytyny. Ich niski poziom często powoduje telogenowe wypadanie włosów. Ten typ łysienia może również byś spowodowany niskim poziomem czerwonych krwinek (RBC), hemoglobiny (HGB), średniej objętości czerwonej krwinki (MCV) czy średnim stężeniem hemoglobiny (MCHC). Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się z morfologii.

Kobiety z wysokim poziomem glukozy mają większa skłonność do łysienia typu androgenowego. Wysoki poziom cholesterolu, zwłaszcza trójglicerydów oraz frakcji LDL, może powodować łojotok, który również jest przyczyną wypadania włosów.

Badanie androgenów (testosteronu, androstendionu) jest konieczne w łysieniu typu androgenowego u kobiet. Kortyzol pokazuje, jak reagujemy na stres, który nasila łysienie telogenowe typu androgenowego, plackowate. Zaburzona równowaga estrogenów również ma wpływa na łysienie.

W diagnostyce łysienia bardzo ważne jest, aby wykonać cały pakiet badań tarczycy, tzn. TSH, FT3, FT4, ATPO, ATg. Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej wykonywane jest samo TSH. To stanowczo za mało.

Każdy stan zapalny może powodować łysienie telogenowe, anagenowe, rozlane. Do oceny stanu zapalnego organizmu służy badanie CRP, OB.

Jakie są przyczyny trichotillomanii i jak rozpoznać to zaburzenie?

Trichotillomania to zaburzenie psychiczne polegające na niekontrolowanym wyrywaniu sobie włosów. Zazwyczaj poprzedzone jest stanami lękowymi, niepokojem, traumą lub stresem. Wyrwanie włosów powoduje rozładowanie napięcia, lęku czy stresu.

Aby prawidłowo rozpoznać trichotillomanię, konieczny jest obszerny wywiad. Osoba cierpiąca na to schorzenie deklaruje wcześniejsze stany lękowe, depresyjne, a także zaburzenia psychiczne. Dodatkowo w obrazie trichoskopowym widać pourywane włosy przy powierzchni skóry, a korzeń włosa nadal znajduje się w mieszku. Skóra nie jest zmieniona chorobowo. W trichogramie znajdziemy tylko włosy anagenowe (włosy w aktywnej fazie wzrostu) oraz dysplastyczne włosy anagenowe (włosy w fazie w wzrostu, ale ze zdeformowaną cebulką), ponieważ wszystkie telogenowe (włos w fazie wypadania) zostały swobodnie wyrwane. Warto wykonać podstawowe oraz rozszerzone badania krwi, które wykluczą łysienie plackowate, z którym często trichotillomania jest mylona.

Czy codzienne sprzeczki z szefem mogą doprowadzić do wyrywania włosów ze skóry głowy?

Wszystko zależy od wrażliwości na stres danej osoby. Sama w sobie sprzeczka z szefem u osoby, która normalnie reaguje na stres, nie powinna wyzwolić trichotillomani. Natomiast u osoby, u której wcześniej występowało zaburzenia psychosomatyczne, w tym trichotillomania, sprzeczka z szefem może wyzwolić ponowny nawrót choroby.

Jak leczy się to zaburzenie?

W związku z tym, że jest to zaburzenie psychiczne, osoba chorująca na trichotillomanię kierowana jest do psychiatry i psychologa. Leczenie farmakologiczne jest pomocne w zwalczeniu lęku, niepokoju, napięcia i szeregu innych objawów. Natomiast terapia z psychologiem pozwala na wsparcie osoby oraz na przepracowaniu traum, przez które wyzwoliła się choroba. Uważam, że połączenie tych dwóch metod leczenia jest najkorzystniejsze i przynosi pozytywne efekty.

Trichotillomanii często towarzyszy zaburzenie zwane trichofagią. Proszę powiedzieć na czym ono polega i kogo najczęściej dotyka?

Trichofagia to przymus zjadania wyrwanych włosów. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko. W konsekwencji może dojść do powstania trichobezoaru – kamienia włosowego ze zjedzonych włosów, wymieszanego z resztkami pokarmowymi, który trzeba usunąć chirurgicznie.

W tym przypadku można zaobserwować dodatkowe objawy, jak wyrywanie włosów lalkom, skubanie włosia dywanu. To schorzenie jest niezwykle rzadko spotykane, ale dokładnie opisywane w literaturze. Osobiście miałam kilka przypadków diagnozy trichofagii, a w większości moimi pacjentami były dzieci.

Na czym polega zabieg oczyszczania skóry głowy u chorych na łuszczycę? Jak długo utrzymują się efekty tego zabiegu?

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą o podłożu autoimmunologicznym. Na jej przebieg ma wpływ wiele czynników, takie jak dieta, styl życia, stres, używki. Dlatego w jej leczeniu i łagodzeniu objawów ważne jest holistyczne podejście do problemu i współpraca wielu specjalistów w tym dermatologa, trychologa czy dietetyka.

Zabiegi, które można wykonać w gabinecie trychologicznym, polegają na rozmiękczeniu nagromadzonej łuski oraz zmniejszeniu napięcia skóry, przez stosowanie gotowych do użycia preparatów na bazie olei czy kwasów salicylowych. Osoba, która korzysta z tego typu zabiegów, odczuwa ulgę i zmniejszenie objawów łuszczycy. Choroba sama w sobie jest niewyleczalna, a trycholog może jedynie pomóc zmniejszyć jej objawy. Tak czy inaczej warto korzystać z takich zabiegów, dlatego że owłosiona skóra głowy jest trudnym obszarem do pielęgnacji, a nasi klienci często nie wiedzą co się dzieje z ich włosami.

Na czym polega leczenie światłem i kolorem skóry głowy? Jakich efektów możemy się spodziewać stosując ten zabieg?

Światłolecznictwo jest powszechnie stosowane w dermatologii i trychologii. Dobór metody leczenia zależny jest od schorzenia.

Jedną z metod leczenia schorzeń skóry, nie tylko tej owłosionej, jest naświetlanie lampą PUVA. Terapia polega na wcześniejszym przyjęciu leku, który dodatkowo uwrażliwia skórę na światło – psolareny. Następnie pacjent zostaje poddany działaniu światła UVA. Naświetlanie trwa kilka minut i powtarza się je 3 razy w tygodniu. Terapia światłem UVA przeznaczona jest dla pacjentów m.in. z łuszczycą, łysieniem plackowatym, bielactwem nabytym i odbywa się tylko i wyłącznie pod kontrolą lekarza dermatologa.

W gabinetach trychologicznych można spotkać zabiegi z użyciem światła LED. Poszczególne kolory dają następujące efekty:
• czerwony – wnika głęboko do skóry właściwej. Pobudza mikrokrążenie, wzmacnia metabolizm, przyspiesza regenerację skóry głowy. Wykorzystywane jest w leczeniu nadmiernego i przewlekłego wypadania włosów.
• niebieski – działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Wykorzystywane w zwalczaniu stanów zapalnych skóry, łojotoku. • żółty – dostarcza energii komórkom skóry, wspomaga proces przemian komórkowych. Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny.
• zielony – ma działanie neutralizujące, kojące. Działa relaksująco na napięcie skóry spowodowane stresem.


Dodatkowo warto połączyć działanie światła LED czerwonego z mikroprądami. Na podstawie swego doświadczenia stwierdzam, że połączenie to rewelacyjnie hamuje łysienie i stymuluje wzrost nowych włosów.

Autor: Anna Barańska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]