100 000 farb na pomoc branży fryzjerskiej_codziennikKosmetyczny
100 000 farb na pomoc branży fryzjerskiej. Fryzjerzy walczą o swoje miejsca pracy
30 kwietnia 2020
Otwarcie salonów fryzjerskich_CodziennikKosmetyczny.pl
Salony fryzjerskie i kosmetyczne już wkrótce. Wiemy, jak się przygotować
11 maja 2020

Wpływ maseczek ochronnych na skórę twarzy

Maseczka a skóra twarzy_CodziennikKosmetyczny.pl
Obowiązek zakrywania ust i nosa nałożony na społeczeństwo sprawia, że większość z nas zasłania twarz, wybierając maseczki. W ten sposób zapobiegamy rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ale noszenie maseczki niezaprzeczalnie odciska ślad na naszej twarzy, przyczyniając się do powstawania wielu problemów skórnych.

Problemy skórne powstałe podczas noszenia maseczki

Od 16 kwietnia 2020 r. maseczki stały się stałym elementem naszego ubioru. Noszenie maseczki może być przyczyną wielu problemów skórnych, które dotychczas nas nie dotykały. Na naszej twarzy może pojawić się alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, a także rozwinąć się łojotokowe zapalenie skóry. Stan skóry, szczególnie u osób walczących z trądzikiem, może ulec pogorszeniu, ale również trądzik może pojawić się u osób, które dotąd go nie posiadały. Obecność maseczki przez długi czas na naszej twarzy może spowodować, że skóra stanie się jeszcze wrażliwsza niż do tej pory. Osoby posiadające problematyczną cerę i wykonujące makijaż kamuflujący z pewnością mogą spodziewać się nasilenia objawów chorobowych skóry.

Ciepło i wilgoć, które panują pod maseczką, są idealnymi warunkami do rozwoju drożdżaków, które mogą być przyczyną problemów skóry, a także zaburzać nasz naturalny mikrobiom. Podczas oddychania materiał maseczki staje się wilgotny, co może przyczyniać się nawet do powstawania odparzeń. Na naszej skórze znajdują się także mikroorganizmy chorobotwórcze, które w stanie równowagi mikrobiomu skóry nie wyrządzają żadnych szkód. Jednak zaburzenia tego idealnego stanu może powodować, że do „głosu” dojdą drobnoustroje chorobotwórcze, powodując problemy skórne.

Zwiększona wilgotność panująca pod maseczką może wpływać negatywnie na produkcję sebum i prowadzić do zwiększenia ilości zatkanych porów. Nosząc ją przez kilka godzin, w wyniku kontaktu ze skórą, może dochodzić do powstawania wyprysków. Oprócz wyprysków skóra może się nadmiernie wysuszać, dlatego bardzo ważne jest utrzymywanie nawilżenia na stałym poziomie. Warto stosować produkty niekomedogenne, które nie będą zatykać porów skóry. Substancją, którą warto używać w tym czasie, jest kwas hialuronowy, który posiada silne właściwości nawilżające i chroni przed utratą wody. Dodatkowo może wspomagać regenerację i odbudowę uszkodzonego naskórka.

Pielęgnacja twarzy

Pielęgnacja twarzy podczas noszenia maseczek nie powinna być zbytnio intensywna, ponieważ należy ograniczyć liczbę potencjalnych stresorów, które mogą podrażniać skórę. Należy zrezygnować z nadmiernego oczyszczania twarzy oraz zbyt częstego stosowania mocnych peelingów, które mogą nadwyrężyć naszą warstwę hydrolipidową skóry, przyczyniając się do zaburzeń mikrobiomu skóry. To bowiem może spowodować osłabienie naturalnej zdolności ochrony skóry przed mikroorganizmami. Uszkodzenie warstwy hydrolipidowej sprawia, że jest ona nieszczelna, a w konsekwencji przyczynia się to do zwiększonej przeznaskórkowej utraty wody (TEWL), sprawiając, że skóra staje się sucha oraz podatna na podrażnienia. W konsekwencji może dojść do powstania stanów zapalnych. Warto więc wzbogacić pielęgnację o preparaty zawierające składniki o właściwościach przeciwbakteryjnych, a także przeciwzapalnych.

Noszenie maseczki nie zwalnia nas z rezygnacji ochrony przeciwsłonecznej i zaprzestania smarowania twarzy kremami z filtrem UV. Przejście na pracę zdalną skutkowało zwiększeniem czasu spędzanego przed komputerami, a tym samym narażeniem na niebieskie światło emitowanie przez ekrany. Warto więc wybierać kosmetyki, które chronią naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem.

Makijaż a maseczka ochronna
Dobrym rozwiązaniem w czasie noszenia maseczki jest rezygnacja z makijażu. Jeśli nie jesteśmy w stanie całkowicie z niego zrezygnować, warto chociaż ograniczyć ilość nakładanych warstw kosmetyków na twarz. W tym czasie lepiej skupić się na wyraźniejszym zaakcentowaniu makijażu oczu, a skórze twarzy dać odpocząć od podkładów, które same często mogą przyczyniać się do większej suchości skóry. Nosząc maseczki, nie należy zapominać o nawilżaniu delikatnej skóry warg, która także jest narażona na otarcia i wysuszenie.

Na szczęście w nieszczęściu noszenie maseczek ochronnych wykonanych z materiału z pewnością nie spowoduje takich zmian jak po całodziennym noszeniu maseczek ochronnych przez służbę zdrowia, które mogą powodować na twarzach pracowników siniaki bądź rany. Problem, któremu możemy sami zapobiec, to przede wszystkim pojawiające się otarcia skóry, które mogą wystąpić w wyniku źle dopasowanej maseczki.

Autor: Anna Barańska
Źródło: Biotechnologia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]