Dieta roślinna – co trzeba wiedzieć_CodziennikKosmetyczny.pl
Dieta roślinna – co trzeba wiedzieć?
4 stycznia 2021
drogerie ankieta trendy w kosmetyce kosmetyki naturalne preferencje zakupowe Oferty pracy Główny Technolog Produkcji Kosmetyków , Hagi Sp. z o.o. Hagi Cosmetics to szybko rozwijająca się firma kosmetyczna z własnym zakładem produkcyjnym. W swoim portfolio posiada produkty naturalne przeznaczone... Postdoctoral Researcher positions in Dioscuri Centre , International Institute of Molecular and Cell Biology in Warsaw Postdoctoral Researcher positions in Dioscuri Centre of Scientific Excellence for RNA-Protein Interactions in Human Health and Disease funded by the... Technik Inżynier MRI , Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN poszukuje kandydata na stanowisko: Technik Inżynier MRI Liczba stanowisk: 1... Preferencje kosmetyczne Polek_codziennikKosmetyczny.pl
Preferencje kosmetyczne Polek – jakie kosmetyki najczęściej wybieramy?
12 stycznia 2021

Fakty i mity: Konserwanty w kosmetykach

Kosmetykiw konserwantach są potrzebne_Codziennik Kosmetyczny
Nadeszły czasy, w których, słysząc słowo „konserwanty” oburzamy się, że w ogóle one istnieją. W Internecie wrze, a wszyscy zastanawiamy się, dlaczego firmy kosmetyczne „trują nas”, wprowadzając do receptury te „niebezpieczne” substancje. A jednak konserwanty są często po prostu niezbędne, bez nich kosmetyk nie mógłby być wprowadzony na rynek. Bo konserwanty często chronią nas i nasze zdrowie.
Zacznijmy od tego, że konserwanty są potrzebne. To dzięki nim kosmetyk ma dłuższy termin przydatności, aniżeli kilka dni. Dzięki nim nie dochodzi do różnorodnych zakażeń. Kosmetyki to produkty składające się z wody i różnorodnych związków organicznych, a więc bardziej podatne na działanie różnego rodzaju drobnoustrojów. Gdyby nie konserwanty, jakość kosmetyków obniżyłaby się i doszłoby do zmian właściwości produktu. Konserwanty są więc potrzebne. Oczywiście konserwanty to związki, które mogą posiadać właściwości podrażniające i uczulające, stąd też na straży kosmetyków stoi prawo, które zabrania stosowania tych, które są niebezpieczne.
MIT: Konserwanty są niebezpieczne, podrażniają skórę. Najlepiej jest stosować takie kosmetyki, które ich nie zawierają.

FAKT: Konserwanty w kosmetykach są potrzebne. Zapewniają bezpieczeństwo stosowania podczas całego „życia produktu”. Chronią kosmetyk i nas samych przed zakażeniami.
Na rynku są kosmetyki bez konserwantów. Kosmetyki bez konserwantów to takie, które nie stanową dobrej pożywki dla drobnoustrojów, mają odpowiednie opakowanie i sposób stosowania, który zabezpiecza produkt przed zanieczyszczeniem. Wszystkie inne kosmetyki powinny zawierać konserwanty w celu stabilizacji mikrobiologicznej. Dla naszego zdrowia.

Stosowanie konserwantów w kosmetykach jest ściśle regulowane przepisami prawa. Lista substancji konserwujących dozwolonych do stosowania w kosmetykach jest zawarta w załączniku V do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r.

Pamiętajmy również o tym, że liczba konserwantów na etykiecie nie musi oznaczać od razu tego, że produkt jest „zły”, niebezpieczny. Konserwanty często łączy się ze sobą w celu zapewnienia większej skuteczności. Stężenia tych substancji mogą być niewielkie.

Z konserwantami jest tak samo, jak z wszystkimi innymi substancjami czy składnikami – jeżeli nas uczulają, dowiedzmy się, które to są, i ich nie stosujmy. Czytajmy składy kosmetyków, wybierajmy te, które są dla nas odpowiednie, ale nie szerzmy błędnych i negatywnych opinii na ich temat.

Więcej ciekawych informacji na temat konserwantów w kosmetykach znaleźć można na stronie Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego - www.kosmopedia.org
Kaja Bernasińska
Kaja Bernasińska
Absolwentka filologii polskiej, dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Przez ponad 2 lata związana była z branżą kosmetyczną, pracując dla Delia Cosmetics, gdzie zajmowała się szeroko pojętym marketingiem. Obecnie redaktor branżowy w portalu Biotechnologia.pl. Uczestniczka wielu konferencji kosmetycznych, na których poruszane są najważniejsze aspekty i problemy branży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]