Unia sprawdza „zielone” deklaracje_CodziennikKosmetyczny.pl
Unia sprawdza „zielone” deklaracje
19 lutego 2021
Grzybostatyczne właściwości goździka i oleju laurowego wykorzystywane w kosmetologii_CodziennikKosmetyczny.pl
Grzybostatyczne właściwości goździka i oleju laurowego wykorzystywane w kosmetologii
26 lutego 2021

Fakty i mity: Stosowanie filtrów a brak opalenizny

Fakty i mity: Stosowanie filtrów a brak opalenizny_CodziennikKosmetyczny.pl
Lekarze dermatolodzy, kosmetolodzy cały czas przestrzegają nas przed negatywnym skutkiem promieniowania UV i na każdym kroku namawiają nas do stosowania kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi. A jednak wiele osób tego nie robi. Przyczyną może być myślenie, że stosując filtry przeciwsłoneczne, nie opalimy się wcale. Nic bardziej mylnego.
Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych jest bardzo ważne. Nie hamują one procesu opalania, ale go opóźniają. Co to oznacza w praktyce? Proces powstawania opalenizny jest po prostu dłuższy. Kosmetyki z SPF absorbują lub odbijają promieniowanie ultrafioletowe.
MIT: Stosowanie kosmetyków o wysokiej wartości SPF wyklucza opaleniznę

FAKT: Stosując kosmetyki z wysokim SPF, można się opalić. Proces jest po prostu dłuższy, ale bardziej bezpieczny.
Na rynku mamy wiele kosmetyków o różnym współczynniku SPF (Sun Protection Factor). Współczynnik ten określa, o ile dłużej możemy przebywać na słońcu po zastosowaniu takiego preparatu. O ile więcej potrzeba promieniowania do powstania rumienia na skórze chronionej takim preparatem, w stosunku do ilości promieniowania wywołującego rumień na skórze niechronionej. 

Warto jednak wiedzieć o tym, że wartość filtra nie jest proporcjonalna do ilości pochłanianego promieniowania. Dla przykładu, SPF 15 chroni skórę przed promieniowaniem w 93%, a SPF 30 – w 97%. Najwyższa możliwa deklarowana wartość filtrów to SPF 50+. Nie istnieją bowiem filtry, które chronią skórę w 100%. Dlatego też prawo zabrania stosowania na produktach do opalania takich deklaracji jak: „100% ochrony”, „Całkowita ochrona”, „Całodzienna ochrona”.

Wyróżnia się kilka kategorii współczynnika ochrony:
1. Ochrona bardzo niska – SPF 2-6
2. Ochrona niska – SPF 8-12
3. Ochrona średnia – SPF 15-25
4. Ochrona wysoka – SPF 30-50
5. Ochrona bardzo wysoka – SPF 50+

Pamiętajmy o tym, że kosmetyki przeciwsłoneczne należy nakładać nawet kilka razy w ciągu dnia. Kąpiele wodne, ręcznik, ubiór sprawiają, że kosmetyki te szybciej znikają z naszego ciała. Nie żałujmy ich. Zbyt rzadko lub źle nałożony kosmetyk nie będzie stanowił wystarczającej ochrony przed słońcem.
Kaja Bernasińska
Kaja Bernasińska
Absolwentka filologii polskiej, dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Przez ponad 2 lata związana była z branżą kosmetyczną, pracując dla Delia Cosmetics, gdzie zajmowała się szeroko pojętym marketingiem. Obecnie redaktor branżowy w portalu Biotechnologia.pl. Uczestniczka wielu konferencji kosmetycznych, na których poruszane są najważniejsze aspekty i problemy branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]