Grzybostatyczne właściwości goździka i oleju laurowego wykorzystywane w kosmetologii_CodziennikKosmetyczny.pl
Grzybostatyczne właściwości goździka i oleju laurowego wykorzystywane w kosmetologii
26 lutego 2021
Właściwości kosmetyczne drzew – które surowce roślinne pozytywnie wpływają na cerę trądzikową?_Więcej na CodziennikKosmetyczny.pl
Właściwości kosmetyczne drzew – które surowce roślinne pozytywnie wpływają na cerę trądzikową?
5 marca 2021

Cukier w skórze

Cukier w skórze_CodziennikKosmetyczny.pl
Obecnie wraz z pożywieniem dostarczamy naszemu organizmowi zbyt dużą ilości cukru, który szkodzi naszemu zdrowiu. Znaczący ma także wpływ na stan naszej skóry. Co ciekawe: „Szacuje się, że za 40-50% symptomów starzenia skóry, głównie utratę jędrności, powstawanie zmarszczek i przebarwień odpowiadają cukry”. Gdy spożywamy go w nadmiarze, nasila się proces glikacji, który prowadzi do niekorzystnych zmian w strukturach białek, takich jak kolagen i elastyna, odpowiedzialnych za sprężystość i elastyczność naszej skóry. Czy można, stosując preparaty kosmetyczne, zapobiec negatywnym skutkom glikacji?

Starzenie się skóry

Skóra jest naszym największym organem, oddziela środowisko zewnętrzne od wewnętrznego, dlatego szkodzą jej nie tylko czynniki środowiskowe, ale także ataki z wnętrza. Starzenie się skóry przebiega na wielu poziomach naszej skóry. Następuje utrata elastyczności, jędrności, nawilżenia. Jak potwierdzają badania, cukier powoduje usieciowanie włókien kolagenowych i elastynowych, wskutek czego obserwujemy przyspieszony proces starzenia się skóry. Kolagen jest swoistą podporą skóry, stanowiąc element budulcowy, odpowiedzialny za nawilżenie, sprężystość. Włókna elastynowe tworzą przestrzenną sieć przeplecioną z włóknami kolagenowymi. Wraz z upływem czasu ich ilość ulega zmniejszeniu, a ich struktura zmiana się na bardziej sztywną i nieregularną. Jak pokazują badania, największym zagrożeniem dla tych włokiem jest cukier, który powoduje jego sieciowanie. Odbywa się to w procesie glikacji. Sam proces glikacji zmienia się w zależności od naszej diety.

Odnaleziony sprawca zmarszczek – AGE

Z punktu naukowego proces glikacji to wiązanie cukru redukującego z cząsteczkami białka, kwasu nukleinowego lub lipidów, które prowadzi do powstania końcowych produktów zwanych AGE (Advanced Glycation End-Products). Proces ten powstaje naturalnie w organizmie i zależy od wielu biologicznych czynników. Wraz z nagromadzonym AGE zachodzą niekorzystne zmiany strukturalne w skórze, następuje degradacja białek kolagenu i elastyny. Kiedy spożywamy duże ilości cukru i soli powoduje to zatrzymanie wody w skórze, powstają zmarszczki, skóra staje się mało elastyczna i sucha.

Jednak możemy temu zaradzić, ograniczając pewne produkty i dbając o zdrową i mało przetworzoną żywność. Istotne są też kosmetyki, które przeciwdziałają negatywnym skutkom glikacji.

Dieta młodości

Dobrze zbilansowana dieta ma korzystny wpływ nie tylko na organizm, ale także na skórę. Zdrowa dieta potrafi naprawić uszkodzone DNA, wpływa na stan nawilżenia skóry, reguluje wiele jej funkcji. W jednym z badań odkryto żywność, która znacząco hamuje produkcję AGE: zioła i przyprawy takie jak: goździki, imbir czosnek, oregano cynamon, a także kwas liponowy występujący w szpinaku, brokułach, pomidorach czy w marchwi.

”Witaminy A i C, glutation, glukozamina i kwasy tłuszczowe omega-3 – w przypadku każdej tej substancji wykazano zdolność ograniczania uszkodzeń kolagenu nawet do 80 procent” [2].

Tego lepiej unikaj, czyli pożywienie zwiększające poziom AGE

Niekorzystne działanie mają czerwone mięso, produkty mleczne wysokotłuszczowe. Sam proces obróbki żywności, jak smażenie i pieczenie prowadzi do wyższych stężeń AGE w pożywieniu.

Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym, czyli takie, które szybko się wchłaniają, między innymi cukier, powodują wzrost glukozy w surowicy i wyższy poziom insuliny. Co z kolei prowadzi do nadmiernej produkcji łoju i stymulacji syntezy androgenów, które odgrywają ważną rolę w patogenezie trądziku. Teoria ta została poddana badaniom, z których jasno wynika, że dieta z obniżonym indeksie glikemicznym znacząco poprawiła stan skóry trądzikowej, zmniejszając stan zapalny.

Kosmetyczna obrona

Marka Chantarelle wypuściła na rynek kosmetyki inspirowane epigenetyką Regenevia DNA.
Preparaty posiadają właściwości antyoksydacyjne i naprawcze uszkodzeń wywołanym głównie przez dietę pełną cukrów AGE. Zabieg aktywuje „geny długowieczności”, chroni także przed negatywnymi skutkami fotostarzenia oraz pobudza metabolizm komórkowy. Linia jest dedykowana szczególnie dla skór suchych, zmęczonych, wymagających silnej regeneracji, nawilżenia. W swoim składzie posiada szereg składników pochodzenia morskiego: kolagen o potrójnej helisie, elastyna, glikogen, ekstrakty z 5 gatunków alg morskich, algowe komórki macierzyste, kapsułkowany pentapeptyd 48. Skóra po zabiegu jest nawilżona, wyraźnie odmłodzona, rozświetlona.

Jak widać, spożywanie dużej ilości cukru przyczynia się do szybszego starzenia się skóry, powodując przy tym szereg negatywnych skutków dla całego organizmu. Warto bliżej przyjrzeć się temu, co jemy. Zdrowa i zbilansowana dieta, w której cukier będzie rzadkością, oddźwięczy nam się zdrowszą i gładszą skórą, jak i lepszym samopoczuciem. Dodatkowym wsparciem jest kosmetologia i preparaty, które znacząco obniżą skutki wywołane procesem glikacji.

[1] M. Kostecka, J. Kostecka: Wpływ diety na wygląd skóry, Kosmetologia Estetyczna, 2(4), 2013, 263-266.
[2] C. Shanahan, L. Shanahan: DNA Żywienia „Dlaczego Twoje Geny kochają tradycyjne jedzenie?”, Galaktyka 2019
Anna Musiałek
Anna Musiałek
Studentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Jej pasją jest kosmetologia i medycyna estetyczna Z ciekawością przygląda się współczesnej kosmetologii i nowoczesnym kosmetykom, upatrując w nich ogromny postęp i przyszłość dla wielu problematycznych zmian zachodzących w skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]