Zanieczyszczenia mikrobiologiczne produktów kosmetycznych_CodziennikKosmetyczny.pl
Zanieczyszczenia mikrobiologiczne produktów kosmetycznych
15 marca 2021
Beauty Innovations 2021 ONLINE_CodziennikKosmetyczny.pl
SAVE THE DATE | Beauty Innovations 2021 ONLINE – 17/18 czerwca
23 marca 2021

Przerwa w pracy – jak ją dobrze wykorzystać?

Przerwa w pracy_CodziennikKosmetyczny.pl
Czy umiesz dobrze wykorzystać przerwę w pracy? Jak mawiał polski pisarz, Wiesław Myśliwski, ”A to wielka umiejętność umieć odpoczywać”. Wielogodzinna praca bez ustalonej przerwy szybko da o sobie znać złym samopoczuciem i gorszą kondycją fizyczną. Jeśli chcesz zachować zdrowie, poznaj techniki i metody relaksu w pracy. Dzięki temu, że znajdziesz chwilę na odpoczynek, będziesz lepiej pracował stając się bardziej efektywnym, skupionym i kreatywnym.

Zrób sobie przerwę

Podczas całej naszej pracy i spotkań z klientami warto pamiętać też o sobie. Poważnym błędem jest brak przerwy. Chcemy jak najwięcej zrobić i czasem przerwę wykorzystujemy do zupełnie innych celów niż jest ona przeznaczona.

Po pierwsze zjedz coś. Dla naszego organizmu brak pożywienia jest ogromnym stresem. Organizm przestawia się na wolniejsza pracę, zmniejsza się puls, obniża się temperatura ciała, powstają zawroty głowy, spada koncentracja, dochodzi niepokój i drżenie rąk. Wszystkie objawy spowodowane brakiem jedzenia zostały udowodnione naukowo.

Po drugie oddychaj. Głęboki oddech, tzw. przeponowy, rozluźnia mięśnie i poszczególne partie ciała. Oddech uwalnia nas z negatywnych emocji, oczyszcza nasze ciało i umysł. Wystarczy niewiele, kilka minut. Pozytywne efekty poczujesz natychmiast, tym bardziej że w swojej pracy jesteśmy też po części psychologami, gromadzimy różne emocje historie, które czasem bardzo przytłaczają.

Niezwykle skuteczną metodą relaksacyjną jest uważność chwili, czyli bycie „tu i teraz”. Metoda ta pochodzi od Stanleya H. Blocka, psychiatry, który rozpoczął badania nad zmysłami. Swoją technikę opisał w książce „powrót do zmysłów”. Możesz ją zastosować wszędzie, nawet stojąc w kolejce po zakupy czy w korku. Dzięki temu odzyskujemy kontakt z własnym ciałem. Wiem, że podczas przerwy w pracy nie zawsze da się osiągnąć taki stan, jednak wcale nie jest to takie trudne.

Wykonaj wdech i wydech, poczuj po kolei wszystkimi zmysłami to, co Cię otacza.

Zapach – co czujesz? Jaki zapach wyczuwa twój nos? Nazwij go przez chwilę, poczuj.

Wzrok – co widzisz wokół siebie? Popatrz, nazwij te przedmioty.

Słuch – co słyszysz? Zatrzymaj się na chwilę i skup się na tym dźwięku, nad jego tonem i natężeniem.

Smak – co czujesz? Jeśli jesz, poczuj smak jedzenia, nazwij go: słodki gorzki, słony, kwaśny.

Dotyk – co stoi przed Tobą? Dotknij tego, poczuj fakturę kształt.

Zadbaj o kręgosłup – wyprostuj się!

Nasza postawa w pracy często jest zgarbiona. Chowamy wtedy głowę i garbimy się. Wyprostuj się! To najprostsza, a zarazem najbardziej skuteczna metoda, aby dodać sobie energii. Kiedy prostujemy się, ciało daje sygnał psychice i poprawia się nasz nastrój.

Wypnij klatkę piersiową do przodu, poruszaj lekko ramionami, zrób nimi parę kółek, pooddychaj głęboko. Wdech, wydech… nie przywiązuj się do myśli, po prostu bądź.

To tylko kilka trików na dobrze spędzoną przerwę w pracy, wykorzystaj ją jak najlepiej, aby przekonać się, jak relaks może pozytywnie wpłynąć na cały organizm. W zamian otrzymasz dobre samopoczucie energię i siłę do dalszej pracy.

Anna Musiałek
Anna Musiałek
Studentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Jej pasją jest kosmetologia i medycyna estetyczna Z ciekawością przygląda się współczesnej kosmetologii i nowoczesnym kosmetykom, upatrując w nich ogromny postęp i przyszłość dla wielu problematycznych zmian zachodzących w skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]