Czy wiesz za co płacisz, kupując swój ulubiony kosmetyk?_CodziennikKosmetyczny.pl
Czy wiesz za co płacisz, kupując swój ulubiony kosmetyk?
29 marca 2021
Niewskazane duety składników kosmetycznych_CodziennikKosmetyczny.pl
Niewskazane duety składników kosmetycznych
2 kwietnia 2021

Czy kwas hialuronowy może być stosowany w kosmetykach wegańskich?

Czy kwas hialuronowy może być stosowany w kosmetykach wegańskich? CodziennikKosmetyczny.pl
Kwas hialuronowy (HA) to polimer występujący we wszystkich organizmach żywych, zazwyczaj w postaci soli sodowej hialuronianu sodu. Co ciekawe, organizm dorosłego człowieka o masie ciała 70 kg zawiera ok. 15 g kwasu w postaci hialuronianu sodu. Wraz z upływem lat jego ilość maleje, co skutkuje pojawieniem się pierwszych zmarszczek oraz spadkiem elastyczności skóry. Kosmetyki wzbogacone kwasem hialuronowym cieszą się sporym wzięciem wśród konsumentów, ze względu na jego pożądane właściwości. Ciągły wzrost zainteresowania tym surowcem napędza jego produkcję. HA izolowany jest z różnych części organizmów zwierzęcych, a więc, czy może występować w kosmetykach wegańskich?

Kwas hialuronowy – właściwości oraz zastosowanie

Kwas hialuronowy ma taką samą budowę chemiczną zarówno u człowieka, jak i u innych kręgowców oraz bakterii. Z chemicznego punktu widzenia jest polisacharydem i wbrew swojej nazwie – nie ma nic wspólnego z popularnymi kwasami stosowanymi w kosmetykach. Najwięcej kwasu hialuronowego, bo ponad 50%, występuje w skórze pod postacią hialuronianu sodu. Kwas hialuronowy wykazuje wiele właściwości, w licznych zastosowaniach. Jedną z nich jest zdolność wiązania dużych ilości wody. Cząsteczki kwasu hialuronowego to jedne z najbardziej hydrofilowych cząsteczek występujących w przyrodzie, a każda może związać aż 250 cząsteczek wody – to właśnie dzięki temu skóra jest cały czas odpowiednio nawilżona. HA wspiera tworzenie włókien kolagenowych, które odpowiadają za jędrność skóry oraz wykorzystywany jest bardzo często w medycynie estetycznej w celu upiększania. Kwas hialuronowy stosowany jest także w różnych dziedzinach medycyny oraz farmacji. Jednym z głównych zastosowań kwasu hialuronowego jest jego użycie w chirurgii ortopedycznej.

Występowanie kwasu hialuronowego

HA izolowany jest z różnych części organizmów zwierzęcych: gałek ocznych kręgowców, skóry rekina, a największą jego zawartość, 7500 µg/ ml, stwierdzono w grzebieniach kogucich. W celu otrzymania substancji jako materiał wykorzystuje się również ludzką pępowinę. Kwas hialuronowy w największej ilości występuje w organizmie ludzkim w tkance łącznej, m.in. w macierzy zewnątrzkomórkowej, skórze i naskórku, gdzie jego zawartość wynosi odpowiednio od 200 do 500 µg/ml oraz 100 µg/ml, chrząstce, maziówce stawów, ścianie naczyń, ciele szklistym oka, krążkach międzykręgowych kręgosłupa, galarecie Whartona otaczającej naczynia pępowinowe, płucach, nerkach, mózgu i tkance mięśniowej.

Metody otrzymywania

Obecnie pozyskiwanie tak cennego surowca opiera się głównie na bezpiecznych metodach biotechnologicznych, dzięki czemu kwas hialuronowy może być stosowany w kosmetykach wegańskich. Wegański kwas hialuronowy jest w 100% bezpieczny i również spełnia swoje funkcje. Współczesne metody otrzymywania i oczyszczania HA wykorzystują różne szczepy bakterii, np. Streptococcus. Metoda oparta na fermentacji bakteryjnej zaliczana jest do najbardziej bezpiecznych i wydajnych. Najczęściej wykorzystywanymi szczepami do produkcji HA są naturalne szczepy S. equi i S. equi subsp. zooepidemicus. W warunkach tlenowych, w temperaturze hodowli w zakresie 36-40°C oraz przy pH obojętnym, ilość wytwarzanego HA wahała się w granicach 3-6 g/l. Wydajność ta zależy od uzyskanej masy cząsteczkowej kwasu. Tak otrzymany surowiec nie wykazuje działania uczulającego, w porównaniu z metodami pozyskiwania owego kwasu ze źródeł zwierzęcych.

Autorka: Aleksandra Mularz
Źródło: Biotechnologia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]