Zabiegi na ciało po zimie_CodziennikKosmetyczny.pl
Wiosna tuż, tuż – jakie zabiegi na ciało wybrać?
14 kwietnia 2021
zabiegi kosmetyczne na wakacje - codziennik kosmetyczny
Plażowa sylwetka – zabiegi, które warto wykonać już teraz
24 kwietnia 2021

Leczenie żywieniem

Leczenie żywieniem_CodziennikKosmetyczny.pl
Badania naukowe dowodzą, że dobrze zbilansowana dieta potrafi przyczynić się do leczenia wielu zmian skórnych. Jak mawiał Hipokrates: „Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”.
Profesor dr. Andreas Michalsen jest ordynatorem Oddziału Medycyny Naturalnej w Berlinie i z powodzeniem leczy choroby skórne, takie jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry poprzez post i zmianę diety. Jego metody jasno wskazują, że stan pacjentów z takimi zmianami znacząco się poprawił.[1]

Dieta lecząca łuszczycę

Łuszczyca to choroba, która atakuje nie tylko skórę, ale także paznokcie i stawy. Objawem są czerwone wykwity i zgrubienia pokryte łuską. Najczęstsze miejsca, w jakich występuje łuszczyca, to kolana, łokcie, owłosiona skóra głowy. Leczenie skupia się na działaniu miejscowym za pomocą leków i fototerapii. Wiele badań pokazuje, że dobrze dobrane składniki żywieniowe mogą znacząco poprawić stan skóry, jak i zahamować ewentualne powikłania sercowo-naczyniowe pacjentów występujące po chorobie.

Zalecenia dietetyczne opierają się na unikaniu alkoholu, tłuszczów nasyconych oraz produktów takich jak: mięsa, wędliny i produkty mleczne. Wskazane jest także unikanie wysoko przetworzonej żywności i produktów bogatych w selen, np.: ryż brązowy, pestki dyni.

Co zatem jeść? Przede wszystkim jak najwięcej warzyw i owoców, głównie tych, które zawierają witaminę C, karotenoidy czy flawonoidy. [3] Na szczególną uwagę zasługują: granaty, imbir, algi, zielona herbata, kurkuma, kwasy tłuszczowe omega-3. [1] Ważne jest też zachowanie odpowiedniej wagi i zastosowanie postu leczniczego, który przynosi bardzo obiecujące efekty, znacząco poprawiając kondycje skóry, poprzez zmniejszenie stanów zapalnych.

Jak wykazały badania osoby z otyłością powinny zastosować dietę niskoenergetyczna, gdyż komórki tłuszczowe adipocyty wykazują działanie prozapalne. [2] „W chorobach skóry post leczniczy działa, co najmniej dwukierunkowo: odciąża przemianę materii i wątrobę oraz redukuje stres. Dzięki temu uspokaja się wegetatywny układ nerwowy, a tętno, ciśnienie krwi i częstotliwość oddechu zmniejszają się.” [1]

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity to problem związany z zapaleniem skóry. Dotyka głównie gruczołów łojowych, a jej przyczyna jest dość złożona, obejmuje zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. [3]

Szczególnie ważne w diecie są kwasy omega-3 i -6, głownie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe: kwas linolowy, alfa linolenowy. Największa zawartość znajduje się w rybach: łosoś, makrela, dorsz, nasiona lnu, orzechy włoskie, oliwa z oliwek. Kwasy te zmniejszają stany zapalne skóry, niwelując przy tym ostrość przebiegu procesów bakteryjnych.

Wiele badan dowodzi, że wprowadzenie do diety kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 zmniejsza wydzielanie cytokin odpowiedzialnych za stany zapalne. Produkty mleczne negatywnie wpływają na stan skóry dotkniętej trądzikiem za sprawą zawartości hormonów. Szczególnie negatywne skutki niesie za sobą spożywanie mleka odtłuszczonego, które zawiera androgeny mogące wpływać na przetłuszczanie się skóry i nadmierne rogowacenie. [4]

Atopowe zapalnie skóry AZS

Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekała zależy głownie od czynników genetycznych, ale także od nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na alergeny, głównie pokarmowe.

Zmiany na skórze pojawiają się w postaci ognisk zapalnych, często z uporczywym świądem. W leczeniu stosuje się miejscowe steroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwhistaminowe.

Kiedy zmiany pojawiają się w wieku niemowlęcym za przyczynę uważa się alergie pokarmową, natomiast w przypadku osób dorosłych następuje często zanik nadwrażliwości na niektóre pokarmy, jednak nie eliminując ich wszystkich.[3]

Obserwacje naukowców pokazują, że rezygnując z cukru i fruktozy następuje znaczna poprawa naskórka. Stosowanie pro- i prebiotyków okazuje się bardzo pomocne w tej chorobie. Jogurty bio, tempeh, kwas chlebowy są wskazane przy atopowym zapaleniu skóry. Olej z wiesiołka i ogórecznika zawiera kwasy y-linolenowy zmniejszający stan zapalny i suchość skóry. [3]

Nasze żywienie ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także na wygląd naszej skóry. Prace naukowe pokazują, że jedzenie może być lekarstwem w wielu dermatozach skórnych poprawiać ich przebieg a czasem i nawet chronić przez wystąpieniem powikłań spowodowanych chorobą. Warto bliżej przyjrzeć się temu, co jemy zwłaszcza, jeśli borykamy się z chorobami skóry.

Źródła: [1] Zmień leczenie na jedzenie. Prof.Dr. Andreas Michalsen, MUZA Wydanie I 2020
[2] Rola diety i żywienia w leczeniu łuszczycy Diet and nutrition in psoriasis treatment, Katarzyna Antosik, Elżbieta Krzęcio-Nieczyporuk, Beata Kurowska-Socha Zakład Dietetyki i Oceny Żywności, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.
[3] Dieta w chorobach skóry pod redakcja Waldemara Placka „Dieta w chorobach łojotokowych” Agata Maciejewska-Radomska.
[4] Jolanta Dawidziak, Monika Balcerkiewicz , Dieta, jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego (Acne vulgaris), Część II. Kwasy tłuszczowe, indeks glikemiczny, przetwory mleczne.
Anna Musiałek
Anna Musiałek
Studentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Jej pasją jest kosmetologia i medycyna estetyczna Z ciekawością przygląda się współczesnej kosmetologii i nowoczesnym kosmetykom, upatrując w nich ogromny postęp i przyszłość dla wielu problematycznych zmian zachodzących w skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]