Tatarak_zwyczajny
Tatarak zwyczajny – roślina o wszechstronnym zastosowaniu
2 czerwca 2021
należy obserwoważ znamiona i pieprzyki_Codziennik Kosmetyczny
Zawalcz o zdrową skórę i zbadaj pieprzyki
9 czerwca 2021
Jeśli powiemy, że „stopy niosą nas przez świat” nie będzie w tym stwierdzeniu ani grama przesady. Na co dzień zabiegani, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaką pracę wykonują dla nas nasze stopy. Zachodzimy w głowę, jak poukładać wszystkie zajęcia i obowiązki w jednej dobie, podczas gdy stopy niestrudzenie wydeptują ścieżkę naszego życia.

Budowa anatomiczna

Ten newralgiczny narząd zbudowany jest z 19 mięśni, 107 ścięgien, 28 kości oraz więzadeł. Na zdjęciu rentgenowskim zdrowej stopy zaobserwujemy dwa łuki – sklepienia stopy, podłużne i poprzeczne - które łączą podstawę palucha z piętą i podstawą małego palca. Paluch zapewnia zdolność odbicia podczas chodzenia. Skóra stóp charakteryzuje się grubym naskórkiem i nieznaczną ilością tkanki podskórnej, brakiem włosów, brakiem gruczołów łojowych i płaszcza lipidowego, co skutkuje zminimalizowanym ryzykiem ślizgania się stóp ale też tendencją do przesuszania i pękania. Buty na wysokim obcasie, czyli to co dla nas kobiet jest synonimem elegancji i zwieńczeniem modnej, kobiecej stylizacji, dla naszych stóp oznacza konieczność udźwignięcia znacznie większego obciążenia niż przy butach na płaskiej podeszwie. Stopy ubrane w szpilki są stawiane pionowo i sztywno, narażone na mikrourazy stawów i kości, powstawanie haluksów, schorzenia palców młotkowatych.

Prawidłowa pielęgnacja

Stopy lubią lato – jest to jedyna pora roku, kiedy (m.in. ze względu na odkryte obuwie) poświęcamy im trochę uwagi, serwujemy masaż rozgrzanym piaskiem, kąpiel w słonej wodzie, ozdabiamy paznokcie kolorami tęczy. Skóra stóp, zamkniętych przez długie jesienno–zimowe miesiące w ciasnych i nieprzepuszczających powietrza skarpetach i butach, w sezonie letnim wymaga odpowiednio dobranych kosmetyków.

Badanie przeprowadzone w 2014 r. wśród Niemców przez jedną z firm specjalizujących się w kosmetykach i wyrobach medycznych dedykowanych stopom, wskazało iż 56% ankietowanych kobiet i 24% mężczyzn deklaruje regularne stosowanie kremów do stóp.
Kremy do stóp zawierają w składzie emolienty regenerujące i zmiękczające przesuszony naskórek, związki o działaniu nawilżającym – glicerynę, glikole, czy mocznik o intensywnym działaniu nawilżającym, zmiękczającym i keratolitycznym. Kremy do stóp bywają wzbogacane o związki o działaniu hamującym rozwój bakterii, a co za tym idzie zapobiegającym nieprzyjemnemu zapachowi.

Ratunkiem dla przesuszonego, zrogowaciałego naskórka mogą być peelingi, zawierające oleje i masła roślinne o szerokim spektrum właściwości pielęgnacyjnych, wzbogacone o związki nadające efekt chłodzenia bądź rozgrzewania skóry. Popularnością cieszą się skarpety złuszczające, mające postać cienkich flizelinowych lub foliowych skarpetek, nasączonych płynem zawierającym kwasy o działaniu keratolitycznym.

Na drobne otarcia, pojawiające się w trakcie wakacyjnych wędrówek, pomogą sztyfty na otarcia, natomiast opuchnięcia i uczucie zmęczenia zniwelują chłodzące spraye i żele mające w składzie m.in. chłodzący mentol jak i ekstrakty z ziół (kasztanowca, miłorzębu, głogu, skrzypu, arniki, krwawnika czy nagietka) wzmacniające naczynia krwionośne nóg.

Ciężkim, obolałym i zmęczonym stopom polecić można np. kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych (rozmarynu, lawendy, drzewa herbacianego), czy soli stanowiącej źródło jonów i minerałów.

Wakacyjne zagrożenia

Aby nasze stopy w pełni mogły cieszyć się urokami lata warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Grzybica stóp: Hotelowe baseny, sauny, łazienki, ciepłe i wilgotne miejsca, mogą stanowić siedlisko grzybów drożdżopodobnych i chorobotwórczych, wywołujących grzybice stóp. Choroba manifestuje się zaczerwienieniem, łuszczeniem i pękaniem skóry pomiędzy palcami, na podeszwach i obrzeżach stóp. Gdy zauważymy niepokojące objawy, koniecznie skontaktujmy się z dermatologiem, warunkiem prawidłowego leczenia jest właściwe rozpoznanie choroby, a nie każde łuszczenie i swędzenie skóry musi być infekcją grzybiczą. Stara maksyma „lepiej zapobiegać niż leczyć” uczy by pamiętać o obuwiu ochronnym na basenie, dokładnie wycierać stopy, zwłaszcza pomiędzy palcami, stosować jedynie własne pilniki i cążki do paznokci, bawełniane skarpetki i przewiewne, niezbyt ciasne buty. Wrastające paznokcie: Wrastanie paznokci to często spotykana dysfunkcja polegająca na zakrzywieniu paznokci i zapadania się w boczny wał. Wybierając się w górskie szlaki, czy piesze pielgrzymki warto przyjrzeć się naszym paznokciom. By paznokcie nie sprawiały bólu należy przyciąć je niezbyt krótko, nie podcinać boków i unikać ostrych zakończeń. Warto odpowiednio wcześniej zregenerować przesuszona skórę, wyleczyć odciski, brodawki i nagniotki, zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Rady wydaja się z pozoru banalne, ale skutki ich pominięcia mogą być mało komfortowe, wręcz bolesne.

Kłopotliwa potliwość: Na podeszwach stóp zlokalizowanych jest około 600 gruczołów potowych. Nadmierna potliwość stóp wywoływana jest niewłaściwą higieną, obuwiem z tworzyw sztucznych, tzw. pocenie emocjonalne pojawia się pod wpływem bodźców takich jak strach, radość, napięcie. Do przyczyn nadpotliwości zalicza się również zaburzenia metaboliczne, stosowanie wybranych leków oraz czynniki genetyczne. W rozwiązaniu problemu mogą pomóc: dezynfekujące chusteczki, zasypki, pudry, specjalne preparaty hamujące potliwość zawierające w składzie jony srebra. Gabinety podologiczne oferują zabieg jontoforezy wodnej czy kąpiele naprzemienne według metody dr Kneipa.
By przejść przez życie lekkim, tanecznym krokiem warto dbać o stopy nie tylko latem, ale przez cały rok. Prężny rozwój podologii jaki obserwujemy w Polce w ostatnich latach świadczy o naszym pozytywnym nastawieniu i zaangażowaniu w pielęgnację stóp.
Aneta Kołaczek
Aneta Kołaczek
Chemik, technolog kosmetyków, uczestniczka kongresów, szkoleń i konferencji dotyczących kosmetologii i przemysłu kosmetycznego, autorka publikacji branżowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]