letnia pielęgnacja stóp_Codziennik Kosmetyczny.pl
Stopy na urlopie – letnia pielęgnacja stóp
6 czerwca 2021
Roślinny retinol_CodziennikKosmetyczny.pl
Bakuchiol – roślinne panaceum na zmarszczki
23 czerwca 2021

Zawalcz o zdrową skórę i zbadaj pieprzyki

należy obserwoważ znamiona i pieprzyki_Codziennik Kosmetyczny
Lato już dawno zawitało, a wraz z nim słońce, które niesie ze sobą wiele pozytywnych walorów, jednak warto pamiętać także o jego ciemniejszych stronach. Kiedy odsłaniamy naszą skórę często widzimy na niej różne zmiany barwnikowe tzw. „pieprzyki”. Dermatolodzy alarmują, aby oglądać swoje ciało i obserwować wszelkie zachodzące w nim zmiany, a kiedy coś nas niepokoi, iść na wizytę do ich gabinetu lekarskiego.

Gabinet dermatologa prawdę powie

Znamiona możemy podzielić na te, których przyczyna leży w nieprawidłowym rozwoju skóry - są to znamiona wrodzone, które mogą pojawić się w późnym okresie życia. Do tej grupy możemy zaliczyć znamiona barwnikowe naskórkowe, w tym plamy soczewicowate, znamiona naczyniowe czy zespół znamion atopowych. W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć tematykę znamion nowotworowych, w których głównym winowajcą jest nadmierne działanie promieniowania słonecznego. Aby dokonać prawidłowego różnicowania, powinniśmy jednak udać się do specjalisty. Nie każda zmiana jest rakiem skóry. Aktualna i ważna zasada mówi „wcześnie wykryte zmiany nowotworowe są w pełni wyleczalne”, wczesne stadia choroby są czasem ciężkie do diagnostyki, dlatego w tym celu należy odwiedzić raz w roku lekarza dermatologa.

Stany przednowotworowe

Obejmują szereg chorób skórnych, które w następstwie czasu mogą prowadzić do rozwoju nowotworu. Przyczyną ich powstawania jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie rentgenowskie oraz podłoże genetyczne bądź brodawkowe. Do tej grupy chorób zaliczamy rogowacenie słoneczne, które powstaje poprzez nadmierną ekspozycję słoneczną. Zmiany mają charakter rumieniowo-złuszczających się ognisk. Choroba jest związana z uszkodzeniem DNA promieniami UVB i może być podstawą do rozwoju raka podstawnokomórkowego bądź kolczystokomórkowego.

Rak skóry – nie zawsze jest wyrokiem

Promieniowanie UVB jest bardzo niebezpieczne, powoduje znaczący typ mutacji DNA - kiedy proces naprawczy DNA komórki zostaje zachwiany dochodzi do rozwoju nowotworu. Najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji, jasnych włosach i oczach oraz osoby często przebywające (pracujące) na słońcu.

Rak podstawnokomórkowy

Jest zmianą często występującą o miejscowej złośliwości , występuje zwykle na twarzy przeważnie nie daje przerzutów. Obraz kliniczny charakteryzuje się guzkiem, w którym na powierzchni widać prześwitujące naczynia krwionośne. Po usunięciu rzadko daje przeżuty, jednak ma tendencję do wznowienia.

Rak kolczystokomórkowy

Daje przeżuty głownie do węzłów chłonnych, czynnikiem drażniącym jest promieniowanie słoneczne, uszkodzenia mechaniczne, przewlekłe procesy zapalne. Obraz kliniczny obejmuje pojawienie się niewielkiego zgrubienia, które z czasem przekształca się w guzek rozwijający się w każdym miejscu na skórze. Rokowania wyleczalności zależą od grubości nowotworu.

Czerniak

Jest to zmiana wywodzący się z melanocytów i charakteryzująca się znaczna złośliwością. Stanowi najbardziej niebezpieczną chorobę dla naszego życia. Znajduje się na dwunastym miejscu pod względem nowotworów, jakie dotykają człowieka. Niepokojące jest również fakt zachorowalności wśród młodych ludzi. Czynnikami zwiększającymi zachorowalność jest częsta, krótkotrwała, ale intensywna ekspozycja na słońce. Szczególnie podatne są osoby po przebytym oparzeniu słonecznym oraz mające dużą liczbę znamion barwnikowych. Tak więc czerniak w większej mierze jest wywołany przez czynniki zewnętrzne, mniej genetyczne. Znamiona tego typu wycina się chirurgicznie i dopiero potem bada histopatologicznie pod względem stopnia złośliwości, dlatego też w leczeniu nie stosuje się laseroterapii czy krioterapii. W przypadku stwierdzenia zmiany o charakterze nowotworowym, następuje ocena węzłów chłonnych i ewentualnie ich wycięcia. Warto zatem bliżej przyjrzeć się tzw. „pieprzykom”. Nie każda zmiana na skórze jest nowotworem jednak, rak skóry często tworzy się na znamionach już istniejących, dlatego tak ważna jest ich obserwacja.
Co powinno zwrócić naszą uwagę?

  • Zmiany wielkości
  • Pojawienie się świądu oraz miejsca szczególnie przez nas drażnione
  • Wystąpienie wielobarwności w zmianie
  • Nierównomierne brzegi
  • Średnica większa niż 5 mm
  • Krwawienie
  • Obwódka zapalna
Warto pamiętać, że niektóre odmiany czerniaka mogą powstawać na skórze niezmienionej. Każda niepokojąca cecha powinna zostać zbadana przez lekarza, który za pomocą specjalnego urządzenia optycznego, dokona odpowiedniej diagnozy.

Warto badać swoje ciało

Większość nie przywiązują uwagi do znamion istniejących albo nowo powstałych, zaprzestając oglądania swojego ciała, jest to tym bardziej ważne, bo chodzi o nasze życie. W Polsce w 2006 roku zarejestrowano 2001 (w 2000 r. -1601) zachorowań na czerniaka skóry oraz 1051 (w 2000 r. –928) zgonów nim spowodowanych. Jak zatem widać nie jest to mała liczba, rozpoznanie i leczenie zmian we wczesnych stadiach jest mało skomplikowane i przynosi bardzo dużą wyleczalność.

Ostrzegam wszystkich przed wszelkimi radami, takimi jak „domowe sposoby na usunięcie pieprzyka”. Naruszenie struktury zmiany może prowadzić do rozwoju złośliwości.
Anna Musiałek
Anna Musiałek
Studentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Jej pasją jest kosmetologia i medycyna estetyczna Z ciekawością przygląda się współczesnej kosmetologii i nowoczesnym kosmetykom, upatrując w nich ogromny postęp i przyszłość dla wielu problematycznych zmian zachodzących w skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]