należy obserwoważ znamiona i pieprzyki_Codziennik Kosmetyczny
Zawalcz o zdrową skórę i zbadaj pieprzyki
9 czerwca 2021
osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się do zabiegów kosmetycznych_Codziennik Kosmetyczny
Regeneracyjna moc osocza
30 czerwca 2021

Bakuchiol – roślinne panaceum na zmarszczki

Roślinny retinol_CodziennikKosmetyczny.pl
Bakuchiol – roślina, która może równać się z retinolem pod względem działania. Nie wywołuje podrażnień, jest dobrze tolerowany prze skórę, poprawia jędrność, napięcie i potrafi niwelować przebarwienia. Jest to obecnie jeden z najbardziej popularnych składników stosowanych w preparatach kosmetycznych.

Czym jest Bakuchiol?

Jest to retinoid botaniczny występujący w roślinach Psoralea corylifolia i Otholobium pubescens, z których głownie stosuje się liście i nasiona [1]. Internationa Journal of Cosmetic Science opublikował badania potwierdzające podobieństwo działania bakuchiolu do retinolu. Co prawda jego struktura nie jest tak identyczna, jednak jego działanie znacznie przewyższa retinol, niwelując wszelkie działanie niepożądane [2].

Starzenie skóry to proces wieloetapowy, w którym dochodzi do ścieńczenia naskórka, utraty jędrności, elastyczności. Następuje suchość, zmianie ulega znacznie kolor skóry, stając się szary i pozbawiony blasku. Jak pokazują badania, stosowanie kosmetyków z zawartością roślinnego retinolu działa przeciwzmarszkowo, ujędrniająco, poprawiając strukturę skóry.
Dodatkowo roślinny retinol jest dobrze tolerowany przez skórę, ma dobrą stabilność fotochemiczną i hydrolityczna.

Bakuchiol – działanie na skórę

Bakuchiol oddziałuje na znacznie głębsze warstwy skóry spłycając zmarszczki. Posiada właściwości złuszczające, dzięki czemu wyrównuje kolor wspomagając walkę z przebarwieniami. Zmniejsza ilość komórek produkujących melaninę melanocytów. Działa antybakteryjnie, głownie na bakterie Gram-ujemnych i Gram-dodatnich, m.in. Streptococcus aureus i Streptococcus epidermidis [1]

Zalety stosowania bakuchiolu na skórę

Preparaty z zawartością bakuchiolu nie działają fotouczulająco, dlatego kosmetyk taki można stosować przez cały rok także latem. Ważne jest, że jego działanie opiera się także na łagodzeniu niekorzystnych zmian powstałych po kontakcie ze słońcem.

Jego działanie przeciwstarzeniowe opiera się na głębszym wnikaniu w struktury skóry, docierając do biosyntezy kolagenu. Dzięki czemu zmarszczki ulegają spłyceniu, następuje poprawa jędrności i elastyczności naskórka. Dodatkowo działa antyoksydacyjnie zwalczając wolne rodniki. Może być stosowany przez kobiet w ciąży.
Okazuje się, że bakuchiol działa na wiele odmian trądziku jest bezpieczny nie wykazuje działania drażniącego i uczulającego.

Współczesna kosmetologia coraz chętniej bada nowe aktywne składniki mające pozytywne działanie na naszą skórę. Składniki te są coraz lepsze pod względem wchłaniania, stabilności czy bezpieczeństwa. Takim właśnie odkryciem jest bakuchiol, który posiada nieocenione właściwości pielęgnacyjne.

Źródło: 1. Bakuchiol - Roślinny następca retinolu. Esent.pl 2. Bakuchiol: A Retinol-Like Functional Compound Revealed by Gene Expression Profiling & Clinically Proven to have Anti-Aging Effects.January 2014International Journal of Cosmetic Science 36(3).
Anna Musiałek
Anna Musiałek
Studentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Jej pasją jest kosmetologia i medycyna estetyczna Z ciekawością przygląda się współczesnej kosmetologii i nowoczesnym kosmetykom, upatrując w nich ogromny postęp i przyszłość dla wielu problematycznych zmian zachodzących w skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]