Regeneracyjna moc osocza krwi
Osocze bogatopłytkowe – PRP (ang. platelet rich plasma), nazywane również wampirzym liftingiem, jest zabiegiem o działaniu silnie regenerującym i odmładzającym, przeznaczonym dla skór dojrzałych, które utraciły jędrność, sprężystość, z obecnymi zmarszczkami i zaburzeniami pigmentacyjnymi.
Uzyskano również bardzo zadowalające efekty leczenia trądziku i blizn potrądzikowych, rozstępów oraz łysienia o różnym podłożu. Zabiegi oparte o tę technologię znalazły również zastosowanie u osób z cerą naczyniową, trądzikiem różowatym, u których po zabiegu zaobserwowano mniej widoczny rumień, dzięki odbudowie skóry i zmniejszeniu jej reaktywności.
PRP – co to jest i jak działa?
Osocze bogatopłytkowe definiuje się jako część frakcji osoczowej krwi autologicznej (czyli pobranej od osoby, u której wykonywany jest zabieg), w której stężenie płytek krwi (trombocytów) przewyższa ich wartość wyjściową.
Po odwirowaniu krwi pobranej od pacjenta, tworzy się swojego rodzaju koncentrat płytek krwi, który w postaci mikroiniekcji zostaje wstrzyknięty pod skórę, w obszary wymagające regeneracji (twarz, okolice oczu i żuchwy, szyja, dekolt, dłonie, skóra głowy). Najczęściej aktywacja osocza bogatopłytkowego następuje po jego podaniu do tkanki docelowej, gdzie zostają uwolnione cytokiny i czynniki wzrostu zawarte w PRP, takie jak:
- EGF (naskórkowy czynnik wzrostu), wpływa na wzrost i różnicowanie się komórek.
- FGF (czynnik wzrostu fibroblastów), jest zaangażowany w proces angiogenezy i wzrost komórek.
- TGF-β (transformujący czynnik wzrostu), stymuluje proliferację i różnicowanie komórek.
- PDGF (płytkowy czynnik wzrostu), stanowi czynnik stymulujący wzrost i podział komórek.
- VEGF (czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego), stymuluje powstawanie nowych naczyń krwionośnych./li>
Dzięki aktywności czynników wzrostu, stymulowane jest namnażanie i wzrost komórek, produkcja kolagenu i elastyny przez fibroblasty, a także powstawanie nowych naczyń krwionośnych, co skutkuje poprawą odżywienia i dotlenienia tkanek. Co więcej, czynniki wzrostu aktywują mezenchymalne multipotencjalne komórki macierzyste, które wykazują silnie regenerujące działanie. Komórki te potrafią różnicować się do różnych typów komórek, w tym np. do keratynocytów. Wykazano również, że komórki macierzyste wydzielają czynniki wzrostu (VEGF, EGF, FGF, TGF) i stymulują migrację fibroblastów do miejsc, w których jest na nie największe zapotrzebowanie.