jak fototyp skóry wpływa na opaleniznę? CodziennikKosmetyczny.pl
Pytanie na lato: jak fototyp skóry wpływa na opaleniznę?
4 lipca 2021
Czego potrzebuje skóra mężczyzny?
25 lipca 2021
Z każdym rokiem nasza skóra się zmienia - staje się coraz cieńsza, wiotka, delikatna, mniej elastyczna. Pierwsze zmiany zaczynamy dostrzegać wraz z przekroczeniem magicznej „30”, to właśnie wtedy zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. Choć jest to naturalna kolej rzeczy i nie da się tego uniknąć, możemy jednak to spowolnić. Oto vademecum skóry dojrzałej.

Kilka słów na temat naszej skóry

Skóra to największy narząd naszego ciała. Jej powierzchnia (u dorosłego człowieka) wynosi 1,8 m2 (!). Stanowi zewnętrzną osłonę organizmu, jest narządem zmysłu kontaktującym organizm ze środowiskiem. Codziennie odbiera i analizuje tysiące bodźców, odpowiada za równowagę energetyczną wewnątrz organizmu, chroni go przed zanieczyszczeniami, drobnoustrojami, skutkami dziur ozonowych oraz promieniowania słonecznego.
Skóra jest jak półprzepuszczająca membrana, która pewne substancje wpuszcza do środka, a pewnych nie. Czasami, patrząc na substancje, od razu widać, że ona nie jest w stanie przeniknąć przez skórę, ze względu na różne właściwości fizyko-chemiczne” – mówi Anna Oborska, chemik, kosmetolog i Dyrektor Generalny Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

Kiedy skórę można nazwać „dojrzałą”

Skóra zaczyna się starzeć około 30. roku życia. Wówczas zaczynają pękać włókna elastynowe, rozpoczyna się wolniejsza synteza kolagenu. Pękanie włókien elastynowych to proces bezpowrotny – nie da się na nowo ich skleić czy scalić. Po rozerwaniu nie przybiorą z powrotem tej samej struktury. Proces starzenia może nastąpić wcześniej, jeśli w tym pomożemy.

Nasza skóra zaczyna być cieńsza, bardziej wiotka, delikatna. Zaczyna tracić sprężystość i elastyczność. Pojawiają się pierwsze zmarszczki (na początku mimiczne). Wraz z upływającym czasem staje się coraz bardziej sucha, co ma związek z mniejszą liczną gruczołów łojoowych, traci gładkość. Mogą zacząć pojawiać się pierwsze przebarwienia, rogowacenie, naczyniaki, a nawet nadmierne owłosienie.

 • Cieńszy naskórek
 • Skóra cienka, wiotka, delikatna
 • Utrata sprężystości i elastyczności
 • Pierwsze zmarszczki
 • Przesuszenie
 • Utrata gładkości
 • Przebarwienia
 • Nadmierne występowanie naczyniaków, rogowacenie
 • Nadmierne owłosienie
Wraz z wiekiem, w skórze dochodzi do spowolnienia procesów proliferacji w warstwie podstawnej naskórka i coraz gorszego funkcjonowania mechanizmów regulacyjnych. Maleje odporność skóry i jej zdolność do regeneracji uszkodzeń oraz do przeciwstawiania się szkodliwym czynnikom zewnętrznym, do wychwytywania wolnych rodników, itp.

Czynniki przyspieszające proces starzenia

Procesy starzenia się skóry są zakodowane genetycznie, ale to zaledwie 20% całego procesu. Na to, w jaki sposób starzeje się nasza skóra, wpływają przede wszystkim czynniki zewnętrzne, w tym styl życia, stres i emocje. Wraz z wiekiem nasza skóra staje się mniej tolerancyjna i nie wybacza tak łatwo imprez do białego rana, dużej dawki alkoholu, braku odpowiedniej pielęgnacji oraz dużej ekspozycji na słońce. Do najczęstszych grzechów należą:

 • Opalanie – promieniowanie UVA i UVB
 • Nieprawidłowa pielęgnacja
 • Brak demakijażu
 • Papierosy
 • Alkohol
 • Odwodnienie
 • Gwałtowny spadek wagi
 • Stres
 • Częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach
 • Zanieczyszczenia
 • Wahania poziomu niektórych hormonów
Na część czynników nie mamy niestety do końca wpływu, mówię tutaj o takich czynnikach jak: przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, stres czy zanieczyszczenia, bez względu na to, jak bardzo jesteśmy tego świadomi i jak bardzo chcemy to zmienić. Tego nie da się zawsze uniknąć czy wyeliminować. Są jednak rzeczy, na które mamy wpływ – opalanie, styl życia, dieta i na to trzeba zwracać szczególną uwagę – mówi Anna Oborska.

Fotostarzenie się skóry

Opalanie i ekspozycja na słońce jest jednym z czynników, które najbardziej przyspieszają proces starzenia się skóry. Wychodząc na słońce, zawsze stosujmy kremy z filtrem, nawet przebywając w mieście. Tam też codziennie nasza skóra ma kontakt ze słońcem, chociaż nie zawsze aż tak to odczuwamy.
Niestosowanie filtrów przeciwsłonecznych to największy błąd. Szkód raz wyrządzonych przez słońce nie da się naprawić żadnym kremem, nawet tym najdroższym. Jest to często proces nieodwracalny – mówi Anna Oborska.
Najlepsze kosmetyki to takie, które chronią przed promieniowaniem UVA i UVB. Zarówno jedno, jak i drugie promieniowanie ma szkodliwy wpływ na naszą skórę.
 
Mocno i wyraźnie należy powiedzieć: opalanie bez należytej ochrony bardzo przyspiesza proces starzenia się skóry. Spędzając więcej czasu na słońcu, nigdy nie pomijajmy ważnej kwestii ochrony przeciwsłonecznej. Pamiętajmy, że promienie UVA wnikają do skóry właściwej i powodują liczne uszkodzenia. Są one odpowiedzialne za fotostarzenie się skóry, powstawanie bruzd i zmarszczek. Promieniowanie UVB jest z kolei przyczyną stanów zapalnych i rumienia. Długofalowo, słońce, które tak lubimy, może być przyczyną fotostarzenia i nowotworów, a więc stawką jest nie tylko uroda, ale i zdrowie – dodaje Anna Oborska.
Tekst powstał na podstawie wykładu wygłoszonego przez Annę Oborską, Dyrektor Generalną Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego istnieje od roku 1992. Jest jedyną w Polsce organizacją działającą w oparciu o synergię przemysłu kosmetycznego i środków czystości, w tym produktów biobójczych. Jej członkowie to małe, średnie i duże firmy z sektorów kosmetycznego i detergentowego. Stworzyli w Polsce ponad 100 tysięcy miejsc pracy. Dzięki przynależności do Stowarzyszenia zyskują realny wpływ na warunki funkcjonowania branży kosmetycznej i środków czystości – w Polsce i całej Unii Europejskiej. PZPKiD reprezentuje ponad 300 marek kosmetycznych i detergentowych.
Kaja Bernasińska
Kaja Bernasińska
Absolwentka filologii polskiej, dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Przez ponad 2 lata związana była z branżą kosmetyczną, pracując dla Delia Cosmetics, gdzie zajmowała się szeroko pojętym marketingiem. Obecnie redaktor branżowy w portalu Biotechnologia.pl. Uczestniczka wielu konferencji kosmetycznych, na których poruszane są najważniejsze aspekty i problemy branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]