Podróbki kosmetyków – czy są dla nas niebezpieczne?CodziennikKosmetyczny.pl
Podróbki kosmetyków – czy są dla nas niebezpieczne?
23 lutego 2022
Ceramidy w kosmetykach_CdziennikKosmetyczny.pl
Ceramidy – naturalny składnik lipidów skóry. Właściwości i zastosowanie w produktach kosmetycznych
2 marca 2022

Kwas traneksamowy – obiecujące efekty w niwelowaniu przebarwień

Kwas traneksamowy_CodziennikKosmetyczny.pl
Zaburzenia pigmentacji są bardzo częstym problemem kosmetycznym. Aby móc odpowiednio dobrać terapię, ważne jest określenie, na jakim poziomie skóry one występują. W świecie kosmetologii coraz to nowsze substancje zyskują uznanie w redukcji zmian barwnikowych. Na szczególną uwagę zasługuje kwas traneksamowy, który przynosi bardzo obiecujące efekty w niwelowaniu przebarwień.

Rodzaje przebarwień

Przebarwienia możemy podzielić na naskórkowe, skórne i mieszane. Do naskórkowych zaliczamy: piegi, melasmę, plamy soczewicowate. Pod względem klinicznym zaburzenia barwnikowe dzielimy na miejscowe i rozlane. Do ich powstania dochodzi pod wpływem wielu czynników głownie środowiska zewnętrznego: słońca, ale także pod wpływem leków, hormonów, wieku, chorób wątroby, ciąży.
Leczenie tego typu zmian jest bardzo czasochłonne i nie jest to łatwy proces. Istnieje wiele metod leczenia przebarwień a wybór odpowiedniej zależy miedzy innymi od przyczyny powstania zmian, lokalizacji i rodzaju.

Obiecująca terapia


Nie ma jednej konkretnej metody pozbycia się przebarwień, terapie łączone przynoszą najlepsze efekty. Laseroterapia Farmakoterapia najlepsze efekty przynoszą terapie łączone hydrochinon retinoid i glikokortykosteroid do aplikacji miejscowej. Peelingi chemiczne: kwas trójchlorooctowy, salicylowy, glikolowy, mlekowy, azelainowy. Bardzo obiecujące wyniki w leczeniu przebarwień odnajdujemy w kwasie traneksamowym.

Siła działania kwasu traneksamowego

Kwas traneksamowy wywodzi się z medycyny gdzie był stosowany, jako lek przeciwkrwotoczny. W roku 1976 nastąpiło pierwsze przypadkowe odkrycie przez Nijo Sadako właściwości tego kwasu, jeśli chodzi o terapie przeciw przebarwieniom. W 2002 r. wprowadzono pierwszą liposomową formułę z 2% kwasem traneksamowym. Jest to syntetyczna pochodna lizyny. Wykazuje on szczególnie podwójny mechanizm działania polegający na blokowaniu endoteliny-1 jak i również blokowanie syntezy plazminy.
Wpływa nie tylko na przebarwienia, które już są, ale także hamuje powstawanie nowych. Przynosi bardzo dobre efekty przy leczeniu takich przebarwień jak: posłoneczne, pozapalne, hormonalne.
Badania potwierdzają, że w przypadku melasmy kwas traneksamowy przynosi znaczącą poprawę stanu skóry. Zmiany typu melasma to hiperpigmentacja o wieloczynnikowym podłożu będące schorzeniem, które ma tendencje do nawrotów.
Kwas ten z powodzeniem można stosować przy cerze wrażliwej, z trądzikiem różowatym, zmniejszając rumień i działając przeciwzapalnie. Poprawia funkcje bariery naskórkowej, nawilża, działa przeciwświądowo.
Kwas traneksamowy można także stosować przed i po zabiegach z użyciem IPL, laser. Jest bezpieczny i rzadko wykazuje działanie niepożądane. Efekty terapii widoczne są po około 2-3 tygodniach. W zabiegach można zastosować go pojedynczo bądź w połączeniu z kwasami azelainowym, cytrynowym, kojowym. Po kuracji należy stosować fotoprotekcja. Zabieg nie wyłącza pacjenta z aktywności zawodowej.

Kwas traneksamowy ma szerokie spektrum działania. Działa nie tylko na istniejące zmiany, ale także przeciwdziała powstawaniu nowych. Dodatkowo, co jest bardzo istnie można go stosować przy skórze naczyniowej, z trądzikiem różowatym. Jest bezpieczny i przynosi bardzo dobre efekty terapeutyczne.
Anna Musiałek
Anna Musiałek
Studentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Jej pasją jest kosmetologia i medycyna estetyczna Z ciekawością przygląda się współczesnej kosmetologii i nowoczesnym kosmetykom, upatrując w nich ogromny postęp i przyszłość dla wielu problematycznych zmian zachodzących w skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]