Kosmetologia mitochondrialna – zależność pomiędzy starzeniem się mitochondriów a skórą
16 listopada 2022
Sofwave – najnowsza technologia, maksymalny efekt! Zabieg z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych
21 listopada 2022
Czosnek jest jednym z najlepiej przebadanych i najczęściej sprzedających się środków ziołowych w przypadku różnych dolegliwości zdrowotnych. Większość osób zna prozdrowotne działanie czosnku i często stosuje go prewencyjnie lub podczas choroby; niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę z jego cennych właściwości pielęgnacyjnych. Warto wypróbować go w swojej rutynie jako naturalny środek do utrzymania zdrowej i promiennej cery oraz lśniących i gładkich włosów.


W jakich przypadłościach możemy liczyć na cenną pomoc czosnku?

◼ Trądzik
Czosnek posiada właściwości antybakteryjne, dlatego skutecznie zwalcza patogeny, wywołujące trądzik. Allicyna, obecna w czosnku, powoduje także redukcję obrzęku i stanu zapalnego oraz poprawia krążenie krwi. Czosnek należy aplikować punktowo na zmiany trądzikowe – papkę ze zmiażdżonego ząbka czosnku z dodatkiem miodu i jogurtu można nałożyć na pryszcze i pozostawić na około 10-15 minut, a następnie zmyć wodą. Regularne stosowanie z pewnością przyczyni się do złagodzenia stanu zapalnego i szybkiej eliminacji niechcianego gościa na skórze. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, ponieważ czosnek może powodować podrażnienia, zwłaszcza w przypadku skóry wrażliwej. Przed jego miejscową aplikacją, warto zrobić próbę uczuleniową i wykluczyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
◼ Łupież i grzybica
Łupież to łuszczący się naskórek głowy, spowodowany działaniem drożdżopodobnych grzybów Malassezia, które w dogodnych dla siebie warunkach (spadek odporności, niedostateczna higiena) intensywnie się namnażają. Czosnek, dzięki właściwościom przeciwgrzybiczym, hamuje ich rozwój. Aby pozbyć się łupieżu, można regularnie stosować domową maskę – do zmiażdżonego ząbka czosnku dodać odrobinę oliwy z oliwek lub oleju kokosowego. Po ogrzaniu mieszanki, ostudzeniu i filtracji przez sito należy dokładnie wmasować ją w skórę głowy, pozostawić na 10-15 minut, a następnie umyć włosy delikatnym szamponem. Taki preparat czosnkowy stosuje się także miejscowo w leczeniu grzybicy stóp, paznokci i podudzi.
◼ Łuszczyca
Ze względu na udowodnione właściwości przeciwzapalne czosnku, może być on przydatny w łagodzeniu nieprzyjemnych ognisk łuszczycy.
◼ Zmiany wirusowe i odciski
Badania wykazały, że składniki obecne w czosnku mają działanie przeciwwirusowe i hamują proliferację komórek zakażonych wirusem oraz sprzyjają całkowitemu ustąpieniu brodawek skórnych, wywołanych wirusem, bez nawrotu po 3-4 miesiącach. Zaobserwowano także, że ekstrakty z czosnku mogą być skuteczne w przypadku eliminacji odcisków na skórze.
◼ Gojenie się ran
Niektóre badania wykazały, że czosnek przyspiesza gojenie się ran, a rany chirurgiczne leczone 30% maścią czosnkową ulegały bliznowaceniu w sposób bardziej estetyczny w porównaniu do miejsc po aplikacji wazeliny.
◼ Działanie przeciwstarzeniowe
Za prozdrowotne działanie czosnku odpowiadają cenne związki siarkoorganiczne oraz przeciwutleniacze. Antyoksydanty pełnią istotną funkcję w eliminacji wolnych rodników i zapobieganiu uszkodzeniom oksydacyjnym, przyczyniających się do starzenia organizmu. Według badań czosnek wykazuje korzystny wpływ na maksymalną zdolność proliferacyjną fibroblastów (komórek tkanki łącznej, obecnych w skórze właściwej, odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny), dlatego może odgrywać istotną rolę jako środek przeciwstarzeniowy i odmładzający.
◼ Pielęgnacja włosów
Korzyści dla włosów można osiągnąć zarówno stosując czosnek w formie miejscowej, jak i doustnej. Badania wykazały, że czosnek stymuluje wzrost nowych włosów i chroni mieszki włosowe oraz włosy przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV. Ponadto, dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym, zwalcza bakterie i grzyby obecne na skórze głowy, zapobiegając łupieżowi i zapewniając odpowiednie środowisko do wzrostu nowych włosów. Zawiera także witaminę B6, mangan i selen, które wspomagają utrzymanie zdrowych i mocnych kosmyków.


Bezpieczeństwo stosowania

Choć czosnek jest uważany za jeden z najlepszych składników naturalnych o wszechstronnym działaniu, nie można zapominać o ryzyku wystąpienia skutków ubocznych, związanych z jego stosowaniem. Z tego powodu, zawsze przed miejscową aplikacją należy wykonać test skórny (najlepiej po wewnętrznej stronie łokcia), aby wykluczyć możliwość wystąpienia reakcji niepożądanych. W przypadku pojawienia się wysypki lub pokrzywki warto zastanowić się nad łagodniejszą alternatywą o działaniu pielęgnacyjnym. Ponadto przygotowując domową maskę z dodatkiem czosnku do stosowania na zmiany trądzikowe lub skórę głowy, trzeba pamiętać o pozostawieniu jej wyłącznie na określony czas, a następnie dokładnym zmyciu. Istnieje bowiem wysokie prawdopodobieństwo, że zbyt długie działanie czosnku wywoła oparzenia, zwłaszcza w przypadku skóry wrażliwej. Warto także pamiętać, że nie tylko surowy czosnek może przyczynić się do wystąpienia skutków ubocznych, także olejki czosnkowe i olejki eteryczne na bazie czosnku mogą podrażniać skórę i oczy. Działania niepożądane, związane ze stosowaniem czosnku obejmują takie reakcje jak: kontaktowe zapalenie skóry, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka kontaktowa i pojawienie się pęcherzy. Przed wdrożeniem czosnku do swojej pielęgnacji, nie zaszkodzi konsultacja z dermatologiem.
Na rynku dostępne są preparaty do włosów i ciała z dodatkiem czosnku oraz olejki czosnkowe. Należy jednak pamiętać, że olejek czosnkowy a olejek eteryczny na bazie czosnku istotnie się od siebie różnią, m.in. koncentracją, warunkami przechowywania oraz siłą działania. Aby istotnie zredukować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, związanych ze stosowaniem surowej rośliny, warto sięgnąć po gotowe produkty, obecne na drogeryjnych półkach. Znajdziemy tam szampony z dodatkiem czosnku, maski, odżywki i olejki do włosów oraz balsamy do ciała. Dobre efekty zdrowotne z pewnością przyniesie także suplementacja czosnkiem, która wpłynie nie tylko na zdrowy wygląd skóry i włosów, ale także zapewni ogólne korzyści zdrowotne.


Źródła:
1. Alhashim M, Lombardo J. Effect of Topical Garlic on Wound Healing and Scarring: A Clinical Trial. Dermatologic Surgery. 2020, 46(5):618-627.
2. Pazyar N, Feily A. Garlic in dermatology. Dermatol Reports. 2011 Apr 28;3(1):e4.
3. https://www.healthline.com/health/garlic-for-acne
4. https://www.healthline.com/health/garlic-for-hair
5. https://perfectimage.com/about/blog/the-surprising-skin-care-benefits-of-garlic/
Fot. https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/jedzenie-zdrowy-posilek-rolnictwo-4022126/
Magdalena Ulanowska
Magdalena Ulanowska
Redaktor naczelna portalu Codziennik Kosmetyczny. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku biotechnologia, o specjalizacji biotechnologia medyczna; autorka licznych publikacji naukowych i artykułów popularnonaukowych z dziedziny nauk medycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]