Zadbaj o siebie z suplementami od Health Labs Care
23 grudnia 2022
Czas na ostatnie poprawki, czyli kosmetolog radzi, jak poprawić kondycję skóry przed Sylwestrem!
30 grudnia 2022
Mezoterapia jest zabiegiem, który ma zastosowanie zarówno w medycynie estetycznej, jak i w kosmetologii. Jego główny cel stanowi niwelowanie oznak starzenia się, poprawa kondycji skóry oraz uzyskanie maksymalnego efektu estetycznego. Mezoterapia to zabieg regenerujący, ujędrniający, wygładzający strukturę skóry, który jednocześnie zmniejsza przebarwienia, blizny, redukuje cellulit i rozstępy. Wykorzystuje się go także jako terapię wspomagającą w przypadku łysienia. Zabieg mezoterapii prezentuje zatem szeroki zakres zastosowań obejmujący zarówno twarz oraz ciało, jak i skórę głowy. Mezoterapia może być igłowa i mikroigłowa.


Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa polega na wykonaniu mikronakłuć specjalnym jednorazowym kardridżem wyposażonym w mikroigiełki. Urządzenie do tego zabiegu przypomina Pen (długopis) umożliwiający regulację głębokości działania mikroigieł. Podczas zabiegu stosowane są specjalne preparaty w postaci ampułek lub koktajli witaminowych, które dostosowane są do danej skóry podlegającej zabiegowi. Mikronakłucia wykonywane są na całym obszarze poddanemu zabiegowi. Mezoterapia mikroigłowa powoduje wystąpienie kontrolowanego stanu zapalnego w skórze, który odpowiada za różnego rodzaju procesy regeneracyjne, a dodatkowo poprawia mikrokrążenie i metabolizm komórkowy. Mezoterapia wpływa zatem na czynniki kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania skóry i stanowi jeden z podstawowych zabiegów stosowanych w profilaktyce przeciwstarzeniowej oraz niwelującej przebarwienia. Pomimo tego, że specjaliści zalecają serię zabiegów, pierwsze efekty można zaobserwować już po pierwszej wizycie w gabinecie – są to przede wszystkim wygładzenie skóry i poprawa jej kolorytu.


Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa polega na iniekcyjnym podaniu śródskórnym lub podskórnym substancji czynnej w dane punkty na obszarze poddanemu zabiegowi. W tym rodzaju mezoterapii stosuje się odpowiednio dobrany rodzaj strzykawki i igły. Do zabiegu można również zastosować specjalne urządzenie – pistolet pozwalający na regulację głębokości wstrzyknięć. Wykonując zabieg manualnie z użyciem strzykawki, wykorzystuje się sterylne jednorazowe igły o długościach od 4 do 13 mm w zależności od części ciała, która jest poddawana zabiegowi. Istotnym czynnikiem jest również grubość igieł według wskaźników: 27G, 30G, 32G – im wyższy wskaźnik, tym cieńsza igła. Wybór odpowiedniej grubości igły zależy nie tylko od tego, na jakim obszarze będzie wykonywany zabieg, a także od rodzaju użytego preparatu, a dokładniej jego gęstości.


Mezoterapia – wskazania

Zabieg mezoterapii mikroigłowej i igłowej jest zalecany m.in. w przypadku skóry przebarwieniami, skóry suchej, tłustej, naczyniowej i wiotkiej. Oba rodzaje nakłuwania zalecane są w serii zabiegowej. Częstotliwość wykonywania mezoterapii oraz odstępy między zabiegami zależą od problemu skóry. Wyróżnia się różne techniki nakłuwania / podawania preparatu w mezoterapii mikroigłowej i igłowej, stosowane są także techniki łączone m.in. z peelingami chemicznymi albo terapią LED. O wyborze odpowiedniego rodzaju zbiegu powinien zadecydować specjalista wykonujący procedurę.


Substancje aktywne podawane w mezoterapii

W przypadku zabiegów odmładzających skórę podstawowymi składnikami wykorzystywanymi w mezoterapii jest kwas hialuronowy, krzemionka organiczna, koktajle witaminowe z antyoksydantami np. witamina C i koenzym. Częstymi składnikami są także peptydy, do których należy m.in. Palmitoyl Tetrapeptide – 7 lub oligopeptide – 24. W przypadku zabiegów mających na celu niwelowanie przebarwień peptydy także stanowią ważne substancje aktywne. Należy do nich na przykład peptyd – oligopeptide – 50, który działa przeciwzapalnie i rozjaśniająco, a dodatkowo zwiększa produkcję kwasu hialuronowego i kolagenu w skórze. W przypadku zabiegów na cellulit, blizny i rozstępy podawane są pochodne z wyciągu nostrzyka żółtego, L-karnityna, pirogronian sodowy oraz kofeina. W terapiach łysienia często zastosowanie mają pierwiastki śladowe (cynk, żelazo), prokaina i kompleksy witaminowe.

Przeciwwskazania do zabiegu:
• ciąża,
• karmienie piersią,
• miejscowe stany zapalne,
• choroby nowotworowe,
• aktywny trądzik,
• uczulenia, alergie na którykolwiek ze składników,
• choroby krwi,
• zapalenie zakrzepowe żył.


Zalecenia po zabiegu mezoterapii mikroigłowej i igłowej

Po zabiegu mezoterapii niewskazane jest korzystanie z basenu, sauny i solarium przez kilka kolejnych dni. Zalecana jest ostrożność w przypadku wysiłku fizycznego oraz unikanie ekspozycji na promieniowanie UV. Wskazane jest także stosowanie filtru przeciwsłonecznego stanowiącego podstawę pielęgnacji pozabiegowej i profilaktyki przeciwstarzeniowej. Makijażu najlepiej nie wykonywać przez 24 godziny po zabiegu. W pielęgnacji domowej istotne jest prawidłowe nawilżanie skóry oraz stosowanie takich składników jak ektoina, ceramidy, kwas hialuronowy, witamina C i E oraz beta-glukan i peptydy. W najbliższym czasie nie wolno stosować peelingów i należy zachować szczególną ostrożność podczas aplikacji kwasów. Wszelkie inne zalecenia powinny być dopasowane w sposób indywidualny.
Mezoterapia to jedno z najnowocześniejszych Smart rozwiązań terapeutycznych dostępnych w gabinetach kosmetycznych. Dzięki jego działaniu wpływamy znacząco na poprawę jakości naszej skóry i jej piękny wygląd. Sezon na szarą, przesuszoną skórę rozpoczął się na dobre, a Wy zastanawiacie się, co by tu zrobić dla niej dobrego? Mezoterapia mikroigłowa to ciekawa opcja dla wszystkich, którzy chcą mieć piękną, nową skórę jak spod igły, ale w wersji light, czyli za pomocą tylko mikronakłuwania. Wykonuje się je za pomocą specjalnego urządzenia z kardridżem. Wiotka skóra i głębokie zmarszczki to problem, który z upływem lat pojawia się u każdej z nas. Z pomocą przybywa mezoterapia igłowa niezastąpiona już od wielu lat. Efekty, które będą widoczne już po kilku zabiegach to zapewne: poprawa elastyczności, redukcja zwiotczeń skóry, poprawa jędrności i napięcia skóry, rozświetlenie, poprawa kolorytu, redukcja drobnych zmarszczek, silne odmłodzenie i regeneracja skóry. Klienci trafiający do gabinetu mają konkretne oczekiwania i problemy. Sukces naszej długofalowej terapii jest uzależniony przede wszystkim od prawidłowej analizy potrzeb skóry klienta oraz od doboru najlepszej techniki pracy wraz z pielęgnacją pozabiegowa, która będzie mogła wzmacniać efekty regeneracji i rewitalizacji skóry. Pamiętajmy, że zewnętrzne zabezpieczenie skóry po tak inwazyjnych zabiegach powinno być naszym priorytetem. Odpowiedni dobór kosmetyków jest tak samo ważny, jak sam zabieg

– mówi Lidia Piotrowska-Pokrywka, magister kosmetologii, ekspert z zakresu kosmetologii estetycznej i spersonalizowanych smart terapii promedycznych, trener międzynarodowy i właścicielka firmy Empire Beauty Edu.

Podsumowanie

Wybór rodzaju mezoterapii powinien należeć do specjalisty wykonującego zabieg, ponieważ metoda i substancje aktywne muszą być dopasowane do problemu skóry. Mezoterapia stanowi jednen z najbardziej skutecznych zabiegów opóźniających procesy starzenia oraz poprawiających jakość skóry, można wykonać ją w serii lub na przemian z innymi procedurami zabiegowymi. Działa wielokierunkowo na wiele defektów skóry takich jak wiotkość, utrata jędrności zmarszczki, przebarwienia, rozszerzone pory oraz rumień. Zaletą mezoterapii jest możliwość wykonywania go prawie w każdym wieku. U młodych osób głównym celem jest regeneracja, zachowanie młodego wyglądu jak najdłużej oraz przeciwdziałanie powstawaniu zmarszczek. Z kolei przy skórach dojrzałych zabiegiem mezoterapii zmniejsza się widoczność istniejących już zmarszczek i innych oznak starzenia. Ważną cechą mezoterapii jest możliwość wykonania zabiegu w przypadku skóry z widocznymi naczynkami, ponieważ podczas niego można zaaplikować substancje uszczelniające naczynia, wzmacniające je i zapobiegające ich dalszemu rozszerzaniu.


Źródła:
Kołodziejczyk A., Kosmetologia Tom 2. PZWL, Warszawa, 2019.
Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa, 2012.
Aleksandra Dąbrowska
Aleksandra Dąbrowska
Kosmetolog i masażystka z 10-letnim doświadczeniem; absolwentka Collegium Cosmeticum LNE i Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku (studia podyplomowe) na kierunku trychologia kosmetologiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]