Mezoterapia jest zabiegiem, który ma zastosowanie zarówno w medycynie estetycznej, jak i w kosmetologii. Jego główny cel stanowi niwelowanie oznak starzenia się, poprawa kondycji skóry oraz uzyskanie maksymalnego efektu estetycznego. Mezoterapia to zabieg regenerujący, ujędrniający, wygładzający strukturę skóry, który jednocześnie zmniejsza przebarwienia, blizny, redukuje cellulit i rozstępy. Wykorzystuje się go także jako terapię wspomagającą w przypadku łysienia. Zabieg mezoterapii prezentuje zatem szeroki zakres zastosowań obejmujący zarówno twarz oraz ciało, jak i skórę głowy. Mezoterapia może być igłowa i mikroigłowa.
Mezoterapia mikroigłowa
Mezoterapia mikroigłowa polega na wykonaniu mikronakłuć specjalnym jednorazowym kardridżem wyposażonym w mikroigiełki. Urządzenie do tego zabiegu przypomina Pen (długopis) umożliwiający regulację głębokości działania mikroigieł. Podczas zabiegu stosowane są specjalne preparaty w postaci ampułek lub koktajli witaminowych, które dostosowane są do danej skóry podlegającej zabiegowi. Mikronakłucia wykonywane są na całym obszarze poddanemu zabiegowi. Mezoterapia mikroigłowa powoduje wystąpienie kontrolowanego stanu zapalnego w skórze, który odpowiada za różnego rodzaju procesy regeneracyjne, a dodatkowo poprawia mikrokrążenie i metabolizm komórkowy. Mezoterapia wpływa zatem na czynniki kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania skóry i stanowi jeden z podstawowych zabiegów stosowanych w profilaktyce przeciwstarzeniowej oraz niwelującej przebarwienia. Pomimo tego, że specjaliści zalecają serię zabiegów, pierwsze efekty można zaobserwować już po pierwszej wizycie w gabinecie – są to przede wszystkim wygładzenie skóry i poprawa jej kolorytu.
Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa polega na iniekcyjnym podaniu śródskórnym lub podskórnym substancji czynnej w dane punkty na obszarze poddanemu zabiegowi. W tym rodzaju mezoterapii stosuje się odpowiednio dobrany rodzaj strzykawki i igły. Do zabiegu można również zastosować specjalne urządzenie – pistolet pozwalający na regulację głębokości wstrzyknięć. Wykonując zabieg manualnie z użyciem strzykawki, wykorzystuje się sterylne jednorazowe igły o długościach od 4 do 13 mm w zależności od części ciała, która jest poddawana zabiegowi. Istotnym czynnikiem jest również grubość igieł według wskaźników: 27G, 30G, 32G – im wyższy wskaźnik, tym cieńsza igła. Wybór odpowiedniej grubości igły zależy nie tylko od tego, na jakim obszarze będzie wykonywany zabieg, a także od rodzaju użytego preparatu, a dokładniej jego gęstości.
Mezoterapia – wskazania
Zabieg mezoterapii mikroigłowej i igłowej jest zalecany m.in. w przypadku skóry przebarwieniami, skóry suchej, tłustej, naczyniowej i wiotkiej. Oba rodzaje nakłuwania zalecane są w serii zabiegowej. Częstotliwość wykonywania mezoterapii oraz odstępy między zabiegami zależą od problemu skóry. Wyróżnia się różne techniki nakłuwania / podawania preparatu w mezoterapii mikroigłowej i igłowej, stosowane są także techniki łączone m.in. z peelingami chemicznymi albo terapią LED. O wyborze odpowiedniego rodzaju zbiegu powinien zadecydować specjalista wykonujący procedurę.
Substancje aktywne podawane w mezoterapii
W przypadku zabiegów odmładzających skórę podstawowymi składnikami wykorzystywanymi w mezoterapii jest kwas hialuronowy, krzemionka organiczna, koktajle witaminowe z antyoksydantami np. witamina C i koenzym. Częstymi składnikami są także peptydy, do których należy m.in. Palmitoyl Tetrapeptide – 7 lub oligopeptide – 24. W przypadku zabiegów mających na celu niwelowanie przebarwień peptydy także stanowią ważne substancje aktywne. Należy do nich na przykład peptyd – oligopeptide – 50, który działa przeciwzapalnie i rozjaśniająco, a dodatkowo zwiększa produkcję kwasu hialuronowego i kolagenu w skórze. W przypadku zabiegów na cellulit, blizny i rozstępy podawane są pochodne z wyciągu nostrzyka żółtego, L-karnityna, pirogronian sodowy oraz kofeina. W terapiach łysienia często zastosowanie mają pierwiastki śladowe (cynk, żelazo), prokaina i kompleksy witaminowe.
Przeciwwskazania do zabiegu:
• ciąża,
• karmienie piersią,
• miejscowe stany zapalne,
• choroby nowotworowe,
• aktywny trądzik,
• uczulenia, alergie na którykolwiek ze składników,
• choroby krwi,
• zapalenie zakrzepowe żył.
Zalecenia po zabiegu mezoterapii mikroigłowej i igłowej
Po zabiegu mezoterapii niewskazane jest korzystanie z basenu, sauny i solarium przez kilka kolejnych dni. Zalecana jest ostrożność w przypadku wysiłku fizycznego oraz unikanie ekspozycji na promieniowanie UV. Wskazane jest także stosowanie filtru przeciwsłonecznego stanowiącego podstawę pielęgnacji pozabiegowej i profilaktyki przeciwstarzeniowej. Makijażu najlepiej nie wykonywać przez 24 godziny po zabiegu. W pielęgnacji domowej istotne jest prawidłowe nawilżanie skóry oraz stosowanie takich składników jak ektoina, ceramidy, kwas hialuronowy, witamina C i E oraz beta-glukan i peptydy. W najbliższym czasie nie wolno stosować peelingów i należy zachować szczególną ostrożność podczas aplikacji kwasów. Wszelkie inne zalecenia powinny być dopasowane w sposób indywidualny.
Podsumowanie
Wybór rodzaju mezoterapii powinien należeć do specjalisty wykonującego zabieg, ponieważ metoda i substancje aktywne muszą być dopasowane do problemu skóry. Mezoterapia stanowi jednen z najbardziej skutecznych zabiegów opóźniających procesy starzenia oraz poprawiających jakość skóry, można wykonać ją w serii lub na przemian z innymi procedurami zabiegowymi. Działa wielokierunkowo na wiele defektów skóry takich jak wiotkość, utrata jędrności zmarszczki, przebarwienia, rozszerzone pory oraz rumień. Zaletą mezoterapii jest możliwość wykonywania go prawie w każdym wieku. U młodych osób głównym celem jest regeneracja, zachowanie młodego wyglądu jak najdłużej oraz przeciwdziałanie powstawaniu zmarszczek. Z kolei przy skórach dojrzałych zabiegiem mezoterapii zmniejsza się widoczność istniejących już zmarszczek i innych oznak starzenia. Ważną cechą mezoterapii jest możliwość wykonania zabiegu w przypadku skóry z widocznymi naczynkami, ponieważ podczas niego można zaaplikować substancje uszczelniające naczynia, wzmacniające je i zapobiegające ich dalszemu rozszerzaniu.
Źródła:
Kołodziejczyk A., Kosmetologia Tom 2. PZWL, Warszawa, 2019.
Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa, 2012.