Nagłe zmiany temperatury, czyli jak pielęgnować skórę zimą?
16 stycznia 2023
O rozwoju kosmetologii i trychologii oraz wykorzystaniu potencjału komórek macierzystych – wywiad z mgr Claudią Musiał
20 stycznia 2023

Fot. Adobe Stock

Mezoterapia mikroigłowa i igłowa to popularne zabiegi, które mają szerokie zastosowanie w kosmetologii estetycznej. Ich głównym działaniem jest mechaniczne stymulowanie skóry do osiągnięcia biorewitalizacji oraz dostarczenie substancji aktywnych. W przypadku mezoterapii mikroigłowej są one wchłaniane poprzez mikrokanaliki, utworzone podczas nakłuwania, natomiast w mezoterapii igłowej są dostarczane punktowo na całym obszarze zabiegowym.
Biorewitalizacja skóry jest nowoczesną metodą zabiegową. Jej celem jest pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry i opóźnienie procesów starzenia. Stanowi zatem przełomowe rozwiązanie dla dziedziny, jaką jest kosmetologia estetyczna. Główną zaletą zabiegów biorewitalizacyjnych jest ich wysoki poziom bezpieczeństwa i szybka regeneracja, która zapewnia szybki powrót do codzienności, a efekty systematycznego stosowania porównywalne są do liftingu skóry.
Powstałe podczas nakłuwania mikroigłowego mikronakłucia powodują mikrourazy, wywołując przy tym kontrolowany stan zapalny – w ten sposób „zmusza” się skórę do procesów regeneracyjnych. W wyniku mikrokrwawienia w mezoterapii mikroigłowej dochodzi do uwolnienia czynników wzrostu, których zadaniem jest aktywacja fibroblastów – komórek tkanki łącznej występujących w skórze właściwej. Dzięki temu procesowi fibroblasty aktywują produkcję kolagenu, elastyny i glikozaminiglikanów. Kolagen i elastyna to białka podporowe skóry a do glikozaminoglikanów należy kwas hialuronowy, który odpowiedzialny jest za nawilżenie tkanki.
Mezoterapia igłowa polega na wstrzykiwaniu różnych substancji aktywnych do skóry właściwej i tkanki podskórnej w celach leczniczych oraz kosmetycznych. Wykonuje się ją po to, aby stymulować aktywność fibroblastów i kolagenogenezy oraz, by odwrócić proces degeneracji elastyny. Zabieg został po raz pierwszy wykonany przez francuskiego lekarza Pistora w 1952 roku.


Proces terapii indukcji kolagenu (CIT) – wytworzenie kolagenu

Podczas nakłuwania w powstałych mikrourazów, spowodowanych mikrokrwawieniem i uszkodzonych naczyniach krwionośnych rozpoczyna się proces aktywizacji płytek krwi – głównych elementów morfotycznych krwi. Podczas zabiegu wytwarzane są też cytokiny, które wpływają na procesy regeneracyjne, dochodzi także do wytworzenia czynników wzrostu.
Proces stymulacji skóry podczas zabiegu mezoterapii dzielimy na etapy:
1. Rozwój stanu zapalnego.
2. Powstawanie kolagenu, elastyny i nowych naczyń krwionośnych.
3. Remodeling – przebudowa kolagenu typu III do typu I.
Kolagen jest głównym budulcowym białkiem skóry, odpowiadającym za jej jędrność, a zabiegi biorewitalizujące pobudzają jego produkcję. Najważniejszym rodzajem kolagenu w skórze jest kolagen typu I, który stanowi włóknistą podporę skóry i jest głównym białkiem budującym. Z kolei kolagen typu III oplata włókna zbudowane z kolagenu typu I i odpowiada za sprężystość skóry.


Zgoda na zabieg, wywiad i bezpieczeństwo

Przed wykonanem mezoterapii igłowej i mikroiglowej istotne jest wypełnienie karty świadomej zgody na wykonanie zabiegu. Ma to na celu wykluczenie przeciwskazań. W formularzu powinna być także wyjaśniona metoda zabiegu oraz ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Ewentualne przeciwskazania obejmują występowanie chorób takich jak łuszczyca, aktywny trądzik różowaty i choroby autoimmunologiczne. Dodatkowymi pytaniami, które powinny być zawarte w powyższym dokumencie to zapytania o wcześniejsze wykonywanie zabiegów m.in. z użyciem lasera ablacyjnego lub nieablacyjnego w ostatnich tygodniach/miesiącach oraz wykonywanie botoxu i wypełniaczy w ostatnich dniach. Ważną informacją jest stosowanie kortykosteroidów w ciągu ostatnich 6-8 tygodni, skłonność do bliznowaceń i zwłóknień oraz nieustabilizowana cukrzyca.
Możliwymi efektami ubocznymi, które mogą wystąpić w przypadku mezoterapii poza siniakami, obrzękami, zaczerwienieniem i swędzeniem jest ryzyko alergii na któryś ze składników stosowanych w mezokoktajlach. Innym skutkiem może być rozwój stanu zapalnego, który będzie występował dłużej, niż powinien (powyżej tygodnia). Podczas zabiegu należy zachowywać zasady aseptyki, aby uniknąć zakażeń. Poza przeprowadzeniem wywiadu i podpisaniu świadomej zgody na zabieg ważne jest wykonanie zdjęć obszaru, którym objęta będzie procedura zabiegowa. Warto przy tym omówić, jakie są oczekiwania osoby, która poddaje się zabiegowi. Zanim zostanie wykonany zabieg, warto zastosować specjalny krem, który znieczuli skórę, o ile nie ma przeciwwskazań do zastosowania takiego preparatu.


Efekty zabiegowe

Efekty zabiegów biorewitalizujących, do których należy mezoterapia igłowa i mikroigłowa zależą od wykonywanej metody, częstotliwości zabiegu i stosowanych substancji aktywnych oraz stanu skóry. Mogą one zależeć także od stosowanej pielęgnacji domowej i wcześniej wykonywanych zabiegów kosmetologicznych. Kolejnym czynnikiem decydującym o efektach zabiegowych jest rodzaj sprzętu, którym wykonywany jest zabieg, preparaty i łączenie zabiegu nakłuwania z innymi procedurami zabiegowymi, w celu zwiększenia pozytywnych rezultatów. Rodzajem mezoterapii jest także stosowanie osocza bogatopłytkowego, czyli preparatu pozyskiwanego z krwi autologicznej osoby poddającej się zabiegowi (krew własna). Znajdują się w nim skoncentrowane płytki krwi zawieszone w małej objętości osocza. Proces zabiegu polega na pobraniu krwi, a następnie jej zwirowaniu, aby oddzielić elementy morfotyczne krwi. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym skóry twarzy wykonywana jest w celu rewitalizacji skóry, zwiększenia nawilżenia oraz poprawy elastyczności. Zabieg ten wykorzystuje się także w terapiach trychologicznych.


Źródła:
Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa, 2012
https://medph.pl/2019/12/18/mezoterapia-w-praktyce/
Aleksandra Dąbrowska
Aleksandra Dąbrowska
Kosmetolog i masażystka z 10-letnim doświadczeniem; absolwentka Collegium Cosmeticum LNE i Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku (studia podyplomowe) na kierunku trychologia kosmetologiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]