Na co zwracać uwagę, wybierając produkty do higieny jamy ustnej przyjazne środowisku?
7 czerwca 2023
Domowe zabiegi na bazie kwasów – cztery kroki dla wymagającej cery
12 czerwca 2023

Utrzymanie równowagi PEH

Fot. freepik.com

Perfekcyjna pielęgnacja włosów to ta maksymalnie skuteczna, czyli… spersonalizowana. Dzięki niej pasma wyglądają pięknie i zdrowo. Są lśniące, elastyczne, nie puszą się i nie łamią. Jak osiągnąć taki efekt? Specjaliści podpowiadają, że odpowiedzią na potrzeby włosów jest utrzymanie równowagi PEH, czyli odpowiedniego balansu protein, humektantów i emolientów.
Świat beauty oszalał na punkcie świadomej pielęgnacji włosów. O ich potrzebach wiemy coraz więcej, a hasło „PEH” używane jest przez fryzjerów i szkoleniowców ekstremalnie często. Co oznacza PEH? Proteiny, emolienty i humektanty, czyli składniki, które zapewniają naszym puklom odpowiedni poziom nawilżenia, budulca strukturalnego i regeneracji. Eksperci podpowiadają, że te komponenty należy dobierać i mieszać w zależności od indywidualnych potrzeb. Na co zwracać uwagę? Krok pierwszy to rozpoznanie stopnia porowatości włosów, a drugi – dobór szamponu, odżywki i wcierki do ich charakterystyki. Radzi kosmetolog, Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, ekspert marki BAŚKA.


Zrób test!

Jak rozpoznać stopień porowatości włosów? Pomoże nam w tym „test szklanki z wodą”. To prosty sprawdzian dzięki któremu rozpoznamy, czy nasze pasma są nisko czy wysokoporowate, a w konsekwencji – dobierzemy szampony i odżywki do ich potrzeb. Jak przeprowadzić test? Należy wrzucić włos do szklanki z wodą, a po pięciu minutach sprawdzić, jak się „zachowa”. Jeśli pływa, jest niskoporowaty, jeśli opadł na dno – wysokoporowaty. Śrenioporowaty włos zatrzyma się natomiast pod wodą. I mamy jasność. Każdy z typów włosa potrzebuje odpowiedniego miksu składników PEH. Wysokoporowate kosmyki zwykle „lubią” proteiny i humektanty, a niskoporowate – warto obdarowywać proteinami jedynie sporadycznie (żeby nie obciążać pasm), ale za to nie wolno zapominać o emolientach. Co należy wiedzieć o humektantach, proteinach i emolientach?


Humektanty – dla nawilżenia i regeneracji

Humektanty to składniki odpowiedzialne za nawilżenie pasm. Dzięki nim matowe, szorstkie włosy odzyskują naturalną miękkość i delikatność. To na przykład znane nam: gliceryna, niacynamid, czy pantenol. Eksperci podkreślają, że humektanty muszą zostać „domknięte” przez emolienty, żeby nie pochłaniały cząsteczek wody (mają taką „umiejętność”!), powodując dodatkowe wysuszenie.
Dla włosów, które wymagają dogłębnego nawilżenia i regeneracji idealnym rozwiązaniem są Humektantowy szampon BAŚKA i Humektantowa odżywka BAŚKA. Obecne w formułach ekstrakty roślinne, prowitamina B5 i alantoina regenerują oraz nawilżają pasma poprzez wypełnianie mikrouszkodzeń i ubytków

– mówi Agnieszka Kowalska.

Proteiny – budulec włosa

Proteiny to białka, które stanowią podstawowy budulec włosów. Nadają kosmykom połysk i objętość, wypełniają mikrouszkodzenia. Kiedy mamy do czynienia z niedoborem protein, pasmom może brakować objętości, a fryzura bywa „oklapnięta”. Nadmiar protein z kolei powoduje puszenie, plątanie i stan, w którym włosy niechętnie poddają się czesaniu i zabiegom. Eksperci wskazują, że bardzo cennymi proteinami są te pochodzenia naturalnego, jak keratyna zawarta w Proteinowym szamponie do skóry głowy i włosów BAŚKA. Proteiny równoważymy humektantami, a uzupełniamy emolientami.


Emolienty – żeby zatrzymać nawilżenie

Jak podkreślają specjaliści, emolienty to absolutne must-have, jeśli chodzi o „domknięcie” pielęgnacji PEH. Dzięki nim możemy dłużej utrzymać efekt nawilżenia pochodzący od humektantów oraz odżywienia – który osiągamy dzięki proteinom. Należy jednak pamiętać, że, nadmiar emolientów obciąża włosy i może powodować ich przetłuszczanie. Eksperci podkreślają: obserwujmy kosmyki – one wyraźnie „dadzą nam znać”, jaka kombinacja PEH w danym momencie będzie dla nas najkorzystniejsza!


Materiał prasowy
Fot. Obraz autorstwa drobotdean na Freepik
https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/piekno-portret-imbirowa-kobieta-z-kwiatem-w-wlosianym-obsiadaniu-lustrzanym-stolem-z-butelka-balsam-podczas-gdy-patrzejacy-daleko-od_6515125.htm#query=pielęgnacja%20włosów&position=9&from_view=search&track=robertav1_2_sidr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]