Dermatolog obala 5 mitów nt. antyperspirantów. Sprawdź, czy je znasz!
18 września 2023
Czy możemy opóźnić starzenie się skóry? – wywiad z dietetykiem klinicznym i kosmetologiem Karoliną Goździewską
22 września 2023
Do podstawowych zabiegów trychologicznych, z którymi możemy spotkać się w gabinecie u specjalisty trychologa, zalicza się m.in peeling skóry głowy, zabiegi regenerujące na łodygę włosa, masaż skóry głowy, infuzję tlenową i darsonwalizacją. Zabiegi te można wykonywać oddzielnie lub w odpowiedniej procedurze ze sobą połączyć. Każdy z nich zapewnia wszechstronne korzyści dla skóry głowy, zapobiegając wielu dolegliwościom i poprawiając kondycję włosa.

Peeling skóry głowy

Peeling skóry głowy jest zabiegiem oczyszczającym, który ma na celu e4liminację zanieczyszczeń i pozostałości po produktach kosmetycznych oraz usunięcie nagromadzonego martwego naskórka. Peeling, w zależności od stanu skóry głowy, wykonywany może być raz w tygodniu lub 2 razy w tygodniu, ewentualnie co 10 dni bądź raz w miesiącu. W zależności od potrzeby skóry o tym, w jakich odstępach powinien wykonywany być peeling, decyduje trycholog. Niemniej jednak peeling może być także elementem pielęgnacji wykonywanej w domu, choć warto raz na jakiś czas wybrać się na profesjonalny zabieg do gabinetu trychologicznego. Taka wizyta powinna być poprzedzona badaniem diagnostycznym za pomocą kamery trychologicznej – trycholog wykluczy przeciwskazania do peelingu oraz dopasuje odpowiedni produkt do skóry ukierunkowany na dany problem. Peeling powoduje dotlenienie skóry głowy oraz poprawia mikrokrążenie, co ma istotny wpływ na ulepszenie wzrostu włosa. Jeśli nie ma przeciwskazań często łączy się go z masażem skóry głowy. Po peelingu skóra jest przygotowana do zaaplikowania składników odżywczych, dlatego procedura często jest rozszerzana o dodatkowy zabieg pielęgnacyjny połączony z dostarczaniem składników aktywnych zawartych w specjalnych preparatach i dopasowanych do stanu skóry głowy. Ponadto jednocześnie może być także wykonana terapia ukierunkowana na łodygę włosa. Trycholog wskaże, kiedy warto powtórzyć zabieg oraz dopasuje pielęgnację domową. Korzyścią peelingu skóry głowy jest odpowiednie dotlenienie skóry, przeciwdziałanie wypadaniu włosów oraz nawilżenie i działanie przeciwłojotokowe.

Masaż skóry głowy

Masaż skóry głowy to czynność, która często jest stosowana przy okazji wykonywania peelingu, jak również podczas mycia skóry głowy. W profesjonalnym gabinecie trychologicznym masaż może być traktowany jako osobna terapia mająca na celu wspomaganie m.in. wzrostu włosów. Dobrze wykonany masaż ma na celu odżywienie cebulek włosowych, pobudzenie krążenia oraz obniżenie napięcia skóry głowy. Aby pobudzić i dotlenić mieszki włosowe stosowane są ruchy uciskania i lekkiego rozcierania, a także głaskanie. Masaż może stanowić również aromaterapeutyczny zabieg w wykorzystaniem odpowiednio dopasowanych olejów i olejków terapeutycznych. Przeciwskazaniem do tego typu procedury jest m.in. nadczynność gruczołów łojowych czy stany zapalne skóry głowy.

Zabiegi kondycjonujące i regenerujące łodygę włosa

W przypadku zabiegów wpływających na regenerację łodygi włosa wykorzystywane są preparaty, które mają zapewnić wzmocnienie struktury włosa oraz składniki działaniu ochronnym działające jako zabezpieczenie włosów przed działaniem czynników zewnętrznych np. promieniowania UV, chloru w basenie czy wolnych rodników. Wówczas zastosowanie mają maski do włosów, odżywki i balsamy. Produkty rozprowadzane są pędzlem, dokładnie na całej długości łodygi włosa i są łączone z masażem

Infuzja tlenowa

Infuzja tlenowa jest bezinwazyjnym zabiegiem, który łączy w sobie nanotechnologię składników i dobroczynne właściwości tlenu. To zabieg polegający na precyzyjnym podaniu substancji aktywnych za pomocą sprzężonego tlenu, na skutek czego dochodzi do dotlenienia skóry głowy oraz mieszków włosowych. Tlen podany na skórę głowy zmniejsza ilość bakterii tlenowych, pobudza krążenie w skórze, wycisza pracę gruczołów łojowych i dodatkowo może wspomóc gojenie stanów zapalnych, jeśli oczywiście nie ma przeciwskazań do wykonania zabiegu i stan skóry na to pozwala. Zabieg ten ma zastosowanie w terapiach uzupełniających, gdy pacjent zmaga się z wypadaniem włosów. Stanowi także wskazaną terapię w przypadku atopowego zapalenia skóry głowy, łojotokowego zapalenia skóry głowy oraz w przypadku łupieżu i zapalenia mieszków włosowych. Infuzja tlenowa jest również terapią poprzedzającą inne, bardziej inwazyjne zabiegi oraz podtrzymującą uzyskane efekty zabiegowe. Wyróżnia ją bezpieczeństwo i przyjemne doznania. Plusem zabiegu jest także mała ilość przeciwskazań, do których zalicza się m.in. uczulenie na dane składniki wykorzystywane w zabiegu oraz występowanie nowotworów w obrębie skóry głowy.

Darsonwalizacja

Zabieg darsonwalizacji wykonuje się za pomocą peloty grzebieniowej – elektrody, która jest szklaną końcówką urządzenia, najczęściej bezpośrednio na skórze głowy, przeczesując przy tym włosy. Skóra głowy musi być czysta, sucha i pozbawiona wszelkich preparatów pielęgnacyjnych oraz produktów do stylizacji. Wskazaniem do zabiegu darsonwalizacji jest m.in. łysienie na tle łojotokowym oraz świąd skóry głowy. Można go wykonać w serii lub potraktować go jako dezynfekcja i wstępny etap do zabiegów oczyszczających.

Podsumowanie

Zabiegi trychologiczne w specjalistycznym gabinecie powinna poprzedzać konsultacja trychologiczna połączona z diagnostyką kamerą trychologiczną. W przypadku problemów ze skórą głowy dzięki odpowiednio dobranym procedurom i składnikom aktywnym możemy zmniejszyć i cofnąć proces wypadania włosów oraz skutecznie załagodzić dolegliwości związane ze skórą i z włosami. Dla osób niezmagających się z żadnymi przypadłościami konsultacja i podstawowe zabiegi pielęgnacyjne mogą przeciwdziałać wypadaniu i poprawić strukturę włosa, a także polepszyć dotychczasową domową pielęgnację skóry głowy i włosów dzięki poradom trychologa oraz zalecanym przez niego preparatom do samodzielnej aplikacji.
Podstawą prawidłowej kondycji owłosionej skóry głowy i włosów jest odpowiednia, systematyczna pielęgnacja skóry i włosów każdego dnia. Profesjonalne zabiegi trychologiczne stanowią dodatek wobec codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Zarówno pielęgnacja owłosionej skóry głowy, jak i zabiegi trychologiczne powinny zostać dobrane do potrzeb skóry głowy i włosów przez kosmetologa- trychologa. Wyłącznie indywidualne, kompleksowe podejście pozwala na osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów. Absolutną podstawę stanowi holistyczna diagnostyka trychologiczna, z uwzględnieniem mikrobioty skóry głowy i czynników ekspozomalnych. Jak wspomniano na łamach publikacji Równowaga na Głowie (Musiał C., LNE, 2022) mikrobiota skóry, w tym owłosionej skóry głowy, jest indywidualna dla każdej jednostki, dzięki czemu można ją przyrównać do niepowtarzalnego DNA. Mikrośrodowisko owłosionej skóry głowy jest wysoce specyficzne i warunkowane przez szereg drobnoustrojów. Stąd też, odpowiednia pielęgnacja, wspierająca barierę hydrolipidową skóry głowy jest kluczowa zarówno w codziennej pielęgnacji domowej, jak i w zabiegach trychologicznych. Jednak w odniesieniu do innowacyjnych zabiegów trychologicznych, przede wszystkim należy mieć na uwadze terapie egzosomalne. Egzosomy to nanopęcherzyki zewnątrzkomórkowe, których zasadniczą funkcją jest komunikacja międzykomórkowa (Musiał C., Rola Komórek Macierzystych we Współczesnej Medycynie Estetycznej, PZWL Wydawnctwo Lekarskie, 2023). Jak wspomniano podczas 44 Kongresu i Targów LNE, w ramach wykładu Kosmetologia przyszłości – komórki macierzyste w praktyce (Musiał C., 2023) egzosomy nie stanowią novum w zakresie nauk medycznych. Zostały odkryte już w latach 60 XX. wieku, niemniej zastosowanie w medycynie w zakresie onkologii eksperymentalnej, bezkomórkowych nośników leków, czy podstawowych analiz kinetyki możliwe jest od 1983 roku. Z uwagi na fakt, że składniki pochodzenia ludzkiego nie są dopuszczone do użytku w preparatach kosmetycznych na terenie Unii Europejskiej, w zabiegach trychologicznych oraz dermatologicznych, przede wszystkim zastosowanie znajdują egzosomy pozyskane z ekstraktów z roślinnych komórek macierzystych, czego przykładem są egzosomy pozyskane z róży damasceńskiej (Musiał C., Egzosomy od Matki Natury, Beauty Forum, 2023). Jak wielokrotnie wspominano na łamach niniejszych publikacji i prelekcji branżowych, zarówno komórki macierzyste, jak i egzosomy, stanowią przyszłość zabiegów regeneracyjnych obejmującą nową erę kosmetologii i trychologii

- mówi mgr Claudia Musiał.

Claudia Musiał – specjalista kosmetologii bioestetycznej, trycholog; wykładowca akademicki, doktorantka nauk medycznych Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; Człowiek Roku 2023 w konkursie art Of Beauty Prestige Awards za innowacyjne badania naukowe i promowanie rozwoju trychologii w Polsce, autorka publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym z Listy Filadelfijskiej z dziedziny biologii, chemii medycznej, onkologii eksperymentalnej, kosmetologii oraz trychologii, jak również szeregu branżowych publikacji popularno-naukowych w wiodących magazynach branży beauty; prelegentka na konferencjach naukowych i popularno-naukowych. Szkoleniowiec z zakresu trychologii i kosmetologii, oraz ekspert medialny. Członkini International Trichoscopy Society oraz Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. Członkini Sigma Xi: The Scientific Research Honor Society. Autorka książki Trychologia Kosmetologiczna i Lekarska (PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2022) oraz Rola Komórek Macierzystych we Współczesnej Medycynie Estetycznej i Kosmetologii (PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2023).


Źrodła:
1. Kołodziejczyk A., Kosmetologia Tom 1, PZWL, Warszawa, 2019.
2. Musiał C., Trychologia Kosmetologiczna i Lekarska, PZWL, Warszawa, 2022.
3. Pr. Zbiorowa pod redakcją Sumirskiej Z., Nowoczesne fryzjerstwo, 2-gie wyd. P.P.H.U. ”SUZI”, Warszawa 2010.
Fot. Obraz autorstwa Freepik
https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/lekarz-leczacy-lupiez-z-bliska_23676551.htm#page=2&query=skóra%20głowy&position=9&from_view=search&track=ais
Aleksandra Dąbrowska
Aleksandra Dąbrowska
Kosmetolog i masażystka z 10-letnim doświadczeniem; absolwentka Collegium Cosmeticum LNE i Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku (studia podyplomowe) na kierunku trychologia kosmetologiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]